Historie 5. ročník

15. - 30. července 1950

Ceny

Velká cena
Pád Berlína I, II / Paděnije Berlina I, II
Režie: Michail Čiaureli
Sovětský svaz

Cena míru
Spiknutí odsouzených / Zagovor obrečonnych
Režie: Michail Kalatozov
Sovětský svaz

Cena práce
Kubaňští kozáci / Kubanskije kazaki
Režie: Ivan Pyrjev
Sovětský svaz

Cena boje za svobodu
Dcery Číny / Čung kua nür er
Režie: Ling Ce-fu, Ce Čung
Čína

Cena boje za sociální pokrok
Zocelení
Režie: Martin Frič
Československo

Zvláštní čestné uznání
Rada bohů / Der Rat der Götter
Režie: Kurt Maetzig
NDR

Cena za nejlepší režii
Vsevolod Pudovkin
ve filmu Vládce vzduchu / Žukovskij
Sovětský svaz

Cena za nejlepší scénář
Péter Bacsó, Tamás Banovich, István Nagy, György Szinetár
ve filmu Její úspěch / Szabóné
Režie: Félix Máriássy
Maďarsko

Cena za nejlepší filmovou fotografii
Gabriel Figueroa
ve filmu Vesničanka / Pueblerina)
Režie: Emilio Fernández
Mexiko

Cena za nejlepší filmovou hudbu
Isaak Dunajevskij
ve filmu Kubaňští kozáci

Cena za nejlepší herecký výkon
Ši Liang-sing
ve filmu Chao / Čao
Režie: Ša Meng
Čína

Zvláštní čestné uznání
Edward Dmytryk
za režii filmu Dej nám tento den / Give Us This Day
Velká Británie

Cena za nejlepší dlouhý dokumentární film
Mládí světa / Junosť mira
Režie: Arša Ovaněsova, József Kis
Sovětský svaz/Maďarsko

Cena za nejlepší krátký film podle scénáře
Muž, jehož milujeme nejvíce / L‘homme que nous aimons le mieux
Režie: Victoria Mercanton
Francie

Cena za nejlepší naukový film
Koně / Die Pferde
Režie: Fritz Brunsch
NDR

Cena za nejlepší krátký film podle osnovy
Cosi se na jihu změnilo / Nel mezzogiorno qualcosa è cambiato
Režie: Carlo Lizzani
Itálie

Cena za nejlepší výchovný film
Pověst o lese / Lesnaja byl
Režie: Alexandr Zguridi
Sovětský svaz

Cena za nejlepší černobílou filmovou reportáž
Píseň družby
Režie: Čeng Čung-čen
KLDR

Cena za nejlepší barevnou filmovou reportáž
Sjezd německé demokratické mládeže / Filmwoche 22
NDR

Cena za nejlepší dlouhý loutkový film
Bajaja
Režie: Jiří Trnka
Československo

Cena za nejlepší krátký loutkový film
Král Lávra
Režie: Karel Zeman
Československo

Cena za nejleší barevný film dlouhý nebo krátký
Smělí lidé / Smelyje ljudi
Režie: Konstantin Judin
Sovětský svaz

Cena za nejlepší experimentální film
Dvě party / Dwie brygady
Režie: Wadim Berestowski, Janusz Nasfeter, Marek T. Nowakowski, Jerzy Popiołek, Maria Olejniczak, Silik Sternfeld
Polsko

Cena za nejlepší kreslený film
Nebyla udělena

Cena za nejlepší film pro děti
Nebyla udělena

Čestná uznání
Kalin Orel / Kalin Orelat
Režie: Boris Borozanov
Bulharsko

Údolí hřmí / Răsună valea
Režie: Paul Călinescu
Rumunsko

Priehrada
Režie: Paľo Bielik
Československo

Podivné vítězství / Strange Victory
Režie: Leo Hurwitz
USA

10 hollywoodských / The Hollywood Ten
Režie: John Berry
USA

Imre Soós
za roli ve filmu Zbojník Matyi / Ludas Matyi
Režie: Kálmán Nádasdy, László Ranódy
Maďarsko

Čestná uznání za naukový film
Navrácený zrak
Režie: Jan Fuksa
Československo

Aby žily / Pour qu‘ils vivent
Belgie

Čestné uznání za výchovný film
Cihly
Režie: Josef Pinkava
Československo

Čestné uznání za nejlepší krátký film podle osnovy
Široká cesta / Szeroka droga
Režie: Konstanty Gordon
Polsko

Čestná uznání za reportáž
Bitva o život / La bataille de la vie
Režie: Louis Daquin
Francie

On je nesmrtelný / Toj ne umira
Bulharsko

Čestná uznání
Znovuzrození
Čína

Čínské dokumentární studio
za tyto dokumentární filmy z osvobozenecké války:
Přechod přes řeku Yangtse, Vítězná píseň, Osvobození severovýchodní Číny, Rudá vlajka nad severozápadem Číny

Minuta / Un minut
Režie: Ion Bostan
Rumunsko

Sypký písek / Futóhomok aranyhomok
Režie: Vince Lakatos
Maďarsko

Čestné uznání za kreslený film
Kukačka a špaček / Kukuška i škvorec
Režie: Leonid Amalrik, Vladimir Polkovnikov
Sovětský svaz

Brigáda
Režie: Zdeněk Miler
Československo.

Čestné uznání za dětský film
Pejsek a kočička
Režie: Eduard Hofman
Československo

Národní porota

  • A. M. Brousil (předseda poroty), filmový diplomat a pedagog
  • Ján Beer, filmový kritik a dramaturg
  • Václav Hošek, rolnický dopisovatel
  • František Kout, kulturní referent Čs. státního filmu
  • Katarina Križenová, dělnická dopisovatelka
  • Ladislav Křivánek, ředitel technického výzkumu Čs. státního filmu
  • Milan Lajčiak, básník, publicista a politický funkcionář
  • Antonín Nedvěd, předseda Svazu čs. novinářů
  • Jiří Pelikán, politik a člen předsednictva Filmové rady
  • Jindřich Plachta, herec
  • Jan Seidel, hudební skladatel
  • Božena Wirthová, předsedkyně Filmové sekce Svazu čs. novinářů
YouTube

Festival na síti: Instagram Youtube Twitter Facebook

© 2017 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 Všechny kontakty

HistorieHistorie GalerieGalerie
HistorieHistorie KontaktyKontakty
Archív filmůArchív filmů KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days 2. - 5. červenceIndustry Days 2. - 5. července KontaktyKontakty
Akreditace PressAkreditace Press KontaktyKontakty
HistorieHistorie GalerieGalerie
HistorieHistorie Průvodce festivalemPrůvodce festivalem