Historie 8. ročník

11. - 25. července 1954

Ceny

Velká cena – ex aequo
Věrní přátelé / Vernyje druzja
Režie: Michail Kalatozov
Sovětský svaz

Sůl země / Salt of the Earth
Režie: Herbert J. Biberman
USA

Ceny míru
Ernst Thälmann, syn své třídy / Ernst Thälmann – Sohn seiner Klasse
Režie: Kurt Maetzig
NDR

Děti Hirošimy / Genbaku no ko
Režie: Kaneto Šindó
Japonsko

Cena přátelství
Za mír a přátelství / Za mir i družbu
Režie: Ilja Kopalin
Sovětský svaz/Rumunsko

Ceny boje za sociální pokrok
Hledal jsem pravdu / Celuloza
Režie: Jerzy Kawalerowicz
Polsko

Dva akry země / Do bigha zamín
Režie: Bimal Roy
Indie

Cena práce
Pro čtrnáct životů / Életjel
Režie: Zoltán Fábri
Maďarsko

Ceny boje za svobodu
Zářijoví hrdinové / Geroi senťabra
Režie: Zachari Žandov
Bulharsko

Dobytí kóty 270 / Ingenious Capture of Mount Hua
Režie: Kuo Wej
Čína

Cena boje za lepší svět
Píseň proudů / Lied der Ströme
Režie: Joris Ivens, Joop Huisken, Robert Ménégoz
NDR

Cena boje za nového člověka
Frona
Režie: Jiří Krejčík
Československo

Cena za režii
Alberto Cavalcanti
ve filmu Píseň moře / O canto do mar
Brazílie

Cena za ženský herecký výkon
Rosaura Revueltas
ve filmu Sůl země
Mexiko

Cena za mužský herecký výkon
Charles Vanel
ve filmu Případ Mauricius / L‘affaire de Maurizius
Režie: Julien Duvivier
Francie

Cena za fotografii
Erik Blomberg
ve filmu Bílý sob / Valkoinen peura
Režie: Erik Blomberg
Finsko

Zvláštní mezinárodní čestné uznání
Satoru Jamamura
za režii filmu Lovci krabů / Kanikósen
Japonsko

Basuki Effendi
za režii filmu Návrat / Pulang
Indonésie

Cena za výchovný film
Škola odvahy / Škola mužestva
Režie: Vladimir Basov, Mstislav Korčagin
Sovětský svaz

Cena za historický film
Maďarská republika rad / Discőséges tanácsköztársaság
Režie: István Timár
Maďarsko

Cena za životopisný film
Julius Fučík
Režie: Jiří Jahn
Československo

Cena za hudební film
Liang Šang-po a Ču Jing-tchaj / Liang Šang-po che Ču Jing-tchaj
Režie: Šang Chu, Sing Šaú
Čína

Cena za filmovou veselohru
Cirkus bude
Režie: Oldřich Lipský
Československo

Cena za dokumentární film
Lev Tolstoj / Lev Tolstoj
Režie: Samuil Bubrik
Sovětský svaz

Cena za krátký film
Zlaté století / Un siècle d‘or
Režie: Paul Haesaerts
Belgie

Ceny za krátký film podle osnovy
Jaro bez slunce / Frühling ohne Sonne
Režie: Hugo Hermann, Rakousko

Sněhové bouře / Viscolul
Režie: Mirel Ilieşiu
Rumunsko

Cena za reportáž
První máj 1952 v Tokiu
Japonsko

Cena za naučný film
Akvárium (Akvárium)
Režie: Ágoston Kollányi
Maďarsko

Cena za loutkový film
Osudy dobrého vojáka Švejka I.
Režie: Jiří Trnka
Československo

Cena za kreslený film
Kozlíček / Koziołeczek
Režie: Lechosław Marszałek
Polsko

Cena za film pro děti
V lesní houštině / V lesnoj čašče
Režie: Alexandr Ivanov
Sovětský svaz

Zvláštní čestná uznání za hraný film
Vnuci trubačovi / Nepotii gornistului
Režie: Dinu Negreanu
Rumunsko

Pole neorané
Režie: Vlado Bahna
Československo

Zvláštní čestná uznání za krátký film
Vietnam v kresbách A. Kobzdeje / Vietnam w rysunkach Aleksandra Kobzdeja
Režie: Konstanty Gordon
Polsko

Filmová mírová kronika Koreje
KLDR

Čestná uznání
Charles Frend
za režii filmu Kruté moře / The Cruel Sea
Velká Británie

Píseň o člověku / Pesen za čoveka
Režie: Borislav Šaraliev
Bulharsko

Tábor poštolek / A kék vérczék erdejében
Režie: István Homoki-Nagy
Maďarsko

Cena Československého výboru Obránců míru
Nebezpečný náklad / Gefährliche Fracht
Režie: Gustav von Wangenheim
NDR

Čestná cena předsedy mezinárodní poroty
Čtvrť bez slunce / Taijó no nai mači
Režie: Sacuo Jamamoto
Japonsko

Mezinárodní porota

  • A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
  • Anton Ackermann (NDR), filmový funkcionář
  • Angel Angelov (Bulharsko), filmový funkcionář
  • Sergej Bondarčuk (Sovětský svaz), režisér a herec
  • Caj Čchiang (Čína), filmový funkcionář
  • Tomaso Chiaretti (Itálie), filmový publicista
  • Vlasta Chramostová (Československo), herečka
  • Roman Kalistý (Československo), vedoucí dramaturgie slovenského filmu
  • Vladimír Novotný (Československo), kameraman
  • Karel Nový (Československo), spisovatel
  • Jiří Pilař (Československo) vedoucí studia zpravodajského filmu
  • Georges Sadoul (Francie), filmový historik a kritik
  • Nikolaj Semjonov (Sovětský svaz), filmový funkcionář
  • Albert Schneider (SRN), filmový kritik
  • Jiří Srnka (Československo), hudební skladatel
  • Włodzimierz Sternik (Polsko), redaktor
  • János Tárnok (Maďarsko), filmový funkcionář
  • Tchien Fang (Čína), filmový funkcionář
  • Vladimír Vlček (Československo), režisér
YouTube

Festival na síti: Instagram Youtube Twitter Facebook

© 2017 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 Všechny kontakty

HistorieHistorie GalerieGalerie
HistorieHistorie KontaktyKontakty
Archív filmůArchív filmů KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days 2. - 5. červenceIndustry Days 2. - 5. července KontaktyKontakty
Akreditace PressAkreditace Press KontaktyKontakty
HistorieHistorie GalerieGalerie
HistorieHistorie Průvodce festivalemPrůvodce festivalem