Historie 21. ročník
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
29. června - 12. července 1978
Ceny
Velká cena – ex aequo
Stíny horkého léta
Režie: František Vláčil
Československo
Bílý Bim, Černé ucho / Belyj Bim Čornoje ucho
Režie: Stanislav Rostockij
Sovětský svaz
Zvláštní ceny poroty
Vesnický příběh / Oka úrije katha
Režie: Mrinal Sen, Indie
Po stopách spiknutí / Autopsie d‘un complot
Režie: Mohamed Slim Riad
Alžírsko
Hlavní ceny
Irčan / The Irishman
Režie: Donald Crombie
Austrálie
Čert bije svou ženu / Veri az ördög a feleségét
Režie: Ferenc András
Maďarsko
Útěk / Die Flucht
Režie: Roland Gräf
NDR
To jsme my / Oss
Režie: Laila Mikkelsen
Norsko
Námořníkův návrat / The Sailor‘s Return
Režie: Jack Gold
Velká Británie
Cena Růže z Lidic
Akce Stadión / Akcija Stadion
Režie: Dušan Vukotić
Jugoslávie
Ceny za ženský herecký výkon
Marisol
ve filmu Pár dnů z minulosti / Los días del pasado
Režie: Mario Camus
Španělsko
Marie-José Nat
ve filmu Vlastní minulost neznámá / Le passé simple
Režie: Michel Drach
Francie
Ceny za mužský herecký výkon
Giuliano Gemma
ve filmu Železný šéf / Il prefetto di ferro
Režie: Pasquale Squitieri
Itálie
Peter Faber
ve filmu Dr. Vlimmen / Dokter Vlimmen
Režie: Guido Pieters
Nizozemsko
Ceny Sympozia
Transsibiřský expres / Transsibirskij express
Režie: Eldor Urazbajev
Sovětský svaz
Fantastický svět Marie Montielové / El fantástico mundo de la María Montiel
Režie: Zuhair Jury
Argentina
Cena CIDALC
První láska / Moi tinh dau
Režie: Nguyen Hai Ninh
Vietnamská socialistická republika
Cena FICC
Poblouzněný Omar / Omar gatlato
Režie: Merzak Alluáš
Alžírsko
Ceny Svazu československých dramatických umělců
mexický kameraman Gabriel Figueroa
za celoživotní dílo s přihlédnutím k práci na soutěžním filmu Cananea / Cananea
Režie: Marcela Fernández Violant
Mexiko
slovenská herečka Emília Vášáryová-Horská
za významný přínos herecké tvorby slovenskému hranému filmu s přihlédnutím k titulní roli v soutěžním filmu Advokátka
Režie: Andrej Lettrich
Československo
Cena časopisu Otázky míru a socialismu – Zvláštní cena
Žena, muž a město / Una mujer, un hombre, una ciudad…
Režie: Manuel Octavio Gómez
Kuba
Cena Rudého práva
Sluneční úder / Slančev udar
Režie: Irina Aktaševa, Christo Piskov
Bulharsko
Cena Ústřední rady odborů
Slunce v bažinách / Günesli bataklik
Režie: Süreyya Duru
Turecko
Cena Svazu československo-sovětského přátelství
Strom přání / Děrevo želanija
Režie: Tengiz Abuladze
Cena Svazu protifašistických bojovníků
Julie / Julia
Režie: Fred Zinnemann
USA
Hlavní porota
- A. M. Brousil, prezident poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
- Abdelhafíd Buassida (Tunisko), režisér
- Parviz Davaii-Fa (Írán), filmový kritik
- Erwin Geschonneck (NDR), herec
- Tra Giang (Vietnamská socialistická republika), herečka a politička
- François Chavane (Francie), producent a scenárista
- Mohamad Valid Latífí (Afghánistán), filmový kritik
- Basilio Martín Patino (Španělsko), režisér
- Ulises Petit de Murat (Argentina), novinář, spisovatel a scenárista
- Jurij Ozerov (Sovětský svaz), režisér a politik
- Ida Rapaičová (Československo), herečka