Daily programme

09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00

Grand Hall

The Nile Hilton Incident
09:00 / 211

The Nile Hilton Incident

The Nile Hilton Incident

Section: Horizons

Directed by: Tarik Saleh
Sweden, Germany, Denmark, 2016, 109min

I Am Heath Ledger
11:30 / 212

Added Screening

I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

Section: Special Events

Directed by: Derik Murray, Adrian Buitenhuis
Canada, 2017, 91min

The Shop on Main Street
14:00 / 213

The Shop on Main Street

Obchod na korze

Section: Out of the Past

Directed by: Ján Kadár, Elmar Kloss
Czechoslovakia, 1965, 125min

Men Don’t Cry
17:00 / 215

Men Don’t Cry

Muškarci ne plaču

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Alen Drljević
Bosnia and Herzegovina, Slovenia, Croatia, Germany, 2017, 98min

Arrhythmia
20:00 / 217

Arrhythmia

Aritmiya

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Boris Khlebnikov
Russia, Finland, Germany, 2017, 116min

Good Time
23:00 / 21A

Good Time

Good Time

Section: Horizons

Directed by: Benny Safdie, Josh Safdie
USA, 2017, 100min

Small Hall

My Love Has Been Burning
09:30 / 221

My Love Has Been Burning

Waga koi wa moenu

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1949, 84min

The Spirit of the Beehive
12:30 / 222

The Spirit of the Beehive

El espíritu de la colmena

Section: Six Close Encounters

Directed by: Víctor Erice
Spain, 1973, 97min

Land of the Free
15:30 / 223

Land of the Free

Land of the Free

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Camilla Magid
Denmark, Finland, 2017, 95min

discusion

Growroom
18:30 / 224

Growroom

Pěstírna

Section: Special Events

Directed by: Andy Fehu
Czech Republic, 2017, 117min

discusion

Woman and the Glacier
22:00 / 228

Woman and the Glacier

Moteris ir Ledynas

Section: Imagina

Directed by: Audrius Stonys
Lithuania, Estonia, 2016, 56min

Meatball Machine Kodoku
24:00 / 229

Meatball Machine Kodoku

Kodoku: Mîtobôru mashin

Section: Midnight Screenings

Directed by: Yoshihiro Nishimura
Japan, 2017, 108min

Congress Hall

Jeannette, the Childhood of Joan of Arc
13:00 / 233

Jeannette, the Childhood of Joan of Arc

Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc

Section: Another View

Directed by: Bruno Dumont
France, 2017, 115min

Strawberry Days
19:00 / 237

Strawberry Days

Jordgubbslandet

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Wiktor Ericsson
Sweden, 2016, 93min

discusion

How to Talk to Girls at Parties
22:00 / 239

How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

Section: Horizons

Directed by: John Cameron Mitchell
United Kingdom, USA, 2017, 103min

Cinema B

Animals
09:00 / 251

Animals

Tiere

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Greg Zglinski
Switzerland, Austria, Poland, 2017, 95min

Quality Time
11:30 / 253

Quality Time

Quality Time

Section: Another View

Directed by: Daan Bakker
Netherlands, Norway, 2017, 85min

Spoor
14:00 / 254

Spoor

Pokot

Section: Czech Films 2016–2017

Directed by: Agnieszka Holland
Poland, Germany, Czech Republic, Sweden, Slovak Republic, 2017, 128min

Centaur
17:00 / 255

Centaur

Centaur

Section: Another View

Directed by: Aktan Arym Kubat
Kyrgyzstan, France, Germany, Netherlands, Japan, 2017, 89min

FAMU Presents
20:00 / 256

FAMU Presents

The following films will be screened in this screening:

Black Cake

The End

How Close to It I Am

Kingdoms
22:30 / 257

Kingdoms

Reinos

Section: Another View

Directed by: Pelayo Lira
Chile, 2017, 79min

Čas Cinema

Lost in Paris
10:00 / 2C2

Lost in Paris

Paris pieds nus

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Dominique Abel, Fiona Gordon
France, Belgium, 2016, 82min

The Oddsockeaters
12:30 / 2C3

The Oddsockeaters

Lichožrouti

Section: Czech Films 2016–2017

Directed by: Galina Miklínová
Czech Republic, Slovak Republic, Croatia, 2016, 83min

discusion

Green Horse Rustlers
15:30 / 2C4

Green Horse Rustlers

Zloději zelených koní

Section: Czech Films 2016–2017

Directed by: Dan Wlodarczyk
Czech Republic, 2016, 90min

discusion

Before Summer Ends
18:30 / 2C5

Before Summer Ends

Avant la fin de l’été

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Maryam Goormaghtigh
Switzerland, France, 2017, 80min

discusion

78/52
21:30 / 2C6

78/52

78/52

Section: Out of the Past

Directed by: Alexandre O. Philippe
USA, 2017, 91min

discusion

Double Date
24:00 / 2C7

Double Date

Double Date

Section: Midnight Screenings

Directed by: Benjamin Barfoot
United Kingdom, 2017, 90min

Karlovy Vary Municipal Theatre

Lemonade Joe
10:00 / 2D2

Lemonade Joe

Limonádový Joe aneb Koňská opera

Section: Out of the Past

Directed by: Oldřich Lipský
Czechoslovakia, 1964, 95min

The Life of Oharu
13:00 / 2D3

The Life of Oharu

Saikaku ichidai onna

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1952, 137min

Unwanted
16:00 / 2D4

Unwanted

T’padashtun

Section: East of the West - Competition

Directed by: Edon Rizvanolli
Kosovo, Netherlands, 2017, 85min

Pomegranate Orchard
18:30 / 2D5

Pomegranate Orchard

Nar baği

Section: East of the West - Competition

Directed by: Ilgar Najaf
Azerbaijan, 2017, 90min

Miss Oyu
21:30 / 2D6

Miss Oyu

Oyû-sama

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1951, 95min

Husovka Theatre

Merry Christmas Mr. Mo
10:30 / 2H2

Merry Christmas Mr. Mo

Merry Christmas Mr. Mo

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Lim Dae-hyung
South Korea, 2016, 101min

Monte
13:30 / 2H3

Monte

Monte

Section: Horizons

Directed by: Amir Naderi
Italy, USA, France, 2016, 95min

Little Harbour
16:30 / 2H4

Little Harbour

Piata loď

Section: Czech Films 2016–2017

Directed by: Iveta Grófová
Slovak Republic, Czech Republic, 2017, 85min

Libera Nos
19:30 / 2H5

Libera Nos

Liberami

Section: Horizons

Directed by: Federica Di Giacomo
Italy, France, 2016, 90min

The Misandrists
22:30 / 2H6

The Misandrists

The Misandrists

Section: Another View

Directed by: Bruce LaBruce
Germany, 2017, 91min

Drahomíra Cinema

White Sun
09:00 / 2K1

White Sun

Seto Surya

Section: Another View

Directed by: Deepak Rauniyar
Nepal, USA, Qatar, Netherlands, 2016, 89min

Austerlitz
11:30 / 2K3

Austerlitz

Austerlitz

Section: Another View

Directed by: Sergei Loznitsa
Germany, 2016, 94min

The Untamed
14:00 / 2K4

The Untamed

La región salvaje

Section: Horizons

Directed by: Amat Escalante
Mexico, Denmark, France, Germany, Norway, Switzerland, 2016, 100min

God’s Own Country
17:00 / 2K5

God’s Own Country

God’s Own Country

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Francis Lee
United Kingdom, 2017, 104min

Have You Seen My Movie?
20:00 / 2K6

Have You Seen My Movie?

Have You Seen My Movie?

Section: Imagina

Directed by: Paul Anton Smith
United Kingdom, 2016, 136min

discusion

Lazne III Cinema

Quit Staring at My Plate
10:30 / 2L1

Quit Staring at My Plate

Ne gledaj mi u pijat

Section: Horizons

Directed by: Hana Jušić
Croatia, Denmark, 2016, 105min

Ascent
13:30 / 2L2

Ascent

Ascent

Section: Imagina

Directed by: Fiona Tan
Netherlands, Japan, 2016, 80min

A Man of Integrity
16:30 / 2L3

A Man of Integrity

Lerd

Section: Horizons

Directed by: Mohammad Rasoulof
Iran, 2017, 117min

Makala
19:30 / 2L4

Makala

Makala

Section: Horizons

Directed by: Emmanuel Gras
France, 2017, 96min

Freak Show
22:30 / 2L5

Freak Show

Freak Show

Section: Another View

Directed by: Trudie Styler
USA, 2017, 91min

Pupp Cinema

The Distinguished Citizen
10:00 / 2P1

The Distinguished Citizen

El ciudadano ilustre

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Mariano Cohn, Gastón Duprat
Spain, Argentina, 2016, 117min

Los Perros
13:00 / 2P2

Los Perros

Los perros

Section: Another View

Directed by: Marcela Said
France, Chile, 2017, 94min

discusion

The Searchers
16:00 / 2P3

The Searchers

The Searchers

Section: Six Close Encounters

Directed by: John Ford
USA, 1956, 114min

Song of Granite
19:00 / 2P4

Song of Granite

Song of Granite

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Pat Collins
Ireland, Canada, 2017, 97min

discusion

The Double Lover
22:00 / 2P5

The Double Lover

L' amant double

Section: Horizons

Directed by: François Ozon
France, Belgium, 2017, 107min

Národní dům Cinema

Imagine
10:00 / 2N1

Imagine

Imagine

Section: People Next Door

Directed by: Andrzej Jakimowski
Poland, France, Portugal, United Kingdom, 2012, 105min

Blind
13:00 / 2N3

Blind

Blind

Section: People Next Door

Directed by: Eskil Vogt
Norway, Netherlands, 2014, 96min

City of the Sun
16:00 / 2N4

City of the Sun

Mzis qalaqi

Section: Another View

Directed by: Rati Oneli
Georgia, USA, Qatar, Netherlands, 2017, 104min

Ashes and Diamonds
19:00 / 2N5

Ashes and Diamonds

Popiół i diament

Section: Out of the Past

Directed by: Andrzej Wajda
Poland, 1958, 105min

The Way He Looks
22:00 / 2N6

The Way He Looks

Hoje eu quero voltar sozinho

Section: People Next Door

Directed by: Daniel Ribeiro
Brazil, 2014, 96min

YouTube

© 2017 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 All contacts

HistoryHistory GalleryGallery
HistoryHistory ContactsContacts
Archive of filmsArchive of films KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days July 2 - 5Industry Days July 2 - 5 ContactsContacts
Press accreditationPress accreditation ContactsContacts
HistoryHistory GalleryGallery
HistoryHistory Festival GuideFestival Guide