Daily programme

09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00

Grand Hall

Ashes and Diamonds
09:00 / 711

Ashes and Diamonds

Popiół i diament

Section: Out of the Past

Directed by: Andrzej Wajda
Poland, 1958, 105min

I Am Heath Ledger
11:30 / 712

Added Screening

I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

Section: Special Events

Directed by: Derik Murray, Adrian Buitenhuis
Canada, 2017, 91min

In the Fade
14:00 / 713

In the Fade

Aus dem Nichts

Section: Horizons

Directed by: Fatih Akin
Germany, France, 2017, 106min

Keep the Change
17:00 / 715

Keep the Change

Keep the Change

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Rachel Israel
USA, 2017, 94min

Ralang Road
20:00 / 717

Ralang Road

Ralang Road

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Karma Takapa
India, 2017, 112min

Good Time
23:00 / 71A

Added Screening

Good Time

Good Time

Section: Horizons

Directed by: Benny Safdie, Josh Safdie
USA, 2017, 100min

Small Hall

Makala
09:30 / 721

Makala

Makala

Section: Horizons

Directed by: Emmanuel Gras
France, 2017, 96min

discusion

WR: Mysteries of the Organism
12:30 / 722

WR: Mysteries of the Organism

W.R. – Misterije organizma

Section: Six Close Encounters

Directed by: Dušan Makavejev
Yugoslavia, Germany, 1971, 84min

Atelier de conversation
15:30 / 723

Atelier de conversation

Atelier de conversation

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Bernhard Braunstein
Austria, France, Liechtenstein, 2017, 72min

discusion

Lots of Kids, a Monkey and a Castle
18:30 / 724

Lots of Kids, a Monkey and a Castle

Muchos hijos, un mono y un castillo

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Gustavo Salmerón
Spain, 2017, 90min

discusion

A Short Film about Killing
21:30 / 727

A Short Film about Killing

Krótki film o zabijaniu

Section: Six Close Encounters

Directed by: Krzysztof Kieślowski
Poland, 1987, 85min

Double Date
24:00 / 729

Double Date

Double Date

Section: Midnight Screenings

Directed by: Benjamin Barfoot
United Kingdom, 2017, 90min

Congress Hall

Merry Christmas Mr. Mo
13:00 / 733

Merry Christmas Mr. Mo

Merry Christmas Mr. Mo

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Lim Dae-hyung
South Korea, 2016, 101min

discusion

The Last of Us
16:00 / 734

The Last of Us

Akher Wahed Fina

Section: Another View

Directed by: Ala Eddine Slim
Tunisia, Qatar, United Arab Emirates, Lebanon, 2016, 94min

City of the Sun
19:00 / 737

City of the Sun

Mzis qalaqi

Section: Another View

Directed by: Rati Oneli
Georgia, USA, Qatar, Netherlands, 2017, 104min

April’s Daughter
22:00 / 739

April’s Daughter

Las hijas de Abril

Section: Another View

Directed by: Michel Franco
Mexico, 2017, 103min

Cinema B

Family Life
09:00 / 751

Family Life

Vida de familia

Section: Horizons

Directed by: Alicia Scherson, Cristián Jiménez
Chile, 2017, 81min

White Sun
11:30 / 753

White Sun

Seto Surya

Section: Another View

Directed by: Deepak Rauniyar
Nepal, USA, Qatar, Netherlands, 2016, 89min

Filthy
14:00 / 754

Filthy

Špina

Section: Czech Films 2016–2017

Directed by: Tereza Nvotová
Czech Republic, Slovak Republic, 2017, 88min

Song of Granite
17:00 / 755

Song of Granite

Song of Granite

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Pat Collins
Ireland, Canada, 2017, 97min

Free and Easy
20:00 / 756

Free and Easy

Qing song jia yu kuai

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Jun Geng
Hong Kong, 2016, 98min

The Nile Hilton Incident
22:30 / 757

The Nile Hilton Incident

The Nile Hilton Incident

Section: Horizons

Directed by: Tarik Saleh
Sweden, Germany, Denmark, 2016, 109min

Čas Cinema

My Happy Family
10:00 / 7C2

My Happy Family

Chemi Bednieri Ojakhi

Section: Horizons

Directed by: Nana Ekvtimishvili, Simon Gross
Germany, Georgia, France, 2016, 119min

November
12:30 / 7C3

November

November

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Rainer Sarnet
Estonia, Netherlands, Poland, 2017, 115min

discusion

Happy End
15:30 / 7C4

Happy End

Happy End

Section: Horizons

Directed by: Michael Haneke
France, Germany, Austria, 2017, 107min

POOLSIDEMAN
18:30 / 7C5

POOLSIDEMAN

Pûrusaido man

Section: Another View

Directed by: Hirobumi Watanabe
Japan, 2016, 117min

discusion

Los Perros
21:30 / 7C6

Los Perros

Los perros

Section: Another View

Directed by: Marcela Said
France, Chile, 2017, 94min

A Dark Song
24:00 / 7C7

A Dark Song

A Dark Song

Section: Midnight Screenings

Directed by: Liam Gavin
Ireland, United Kingdom, 2016, 99min

Karlovy Vary Municipal Theatre

My Love Has Been Burning
10:00 / 7D2

My Love Has Been Burning

Waga koi wa moenu

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1949, 84min

Sansho, the Bailiff
13:00 / 7D3

Sansho, the Bailiff

Sanshô dayû

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1954, 125min

Who Wants to Kill Jessie?
16:00 / 7D4

Who Wants to Kill Jessie?

Kdo chce zabít Jessii?

Section: Special Events

Directed by: Václav Vorlíček
Czechoslovakia, 1966, 81min

The Man Who Looks Like Me
18:30 / 7D5

The Man Who Looks Like Me

Minu näoga onu

Section: East of the West - Competition

Directed by: Katrin Maimik, Andres Maimik
Estonia, 2017, 100min

Miss Oyu
21:30 / 7D6

Miss Oyu

Oyû-sama

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1951, 95min

Husovka Theatre

Ice Mother
10:30 / 7H2

Ice Mother

Bába z ledu

Section: Czech Films 2016–2017

Directed by: Bohdan Sláma
Czech Republic, Slovak Republic, France, 2017, 106min

Have You Seen My Movie?
13:30 / 7H3

Have You Seen My Movie?

Have You Seen My Movie?

Section: Imagina

Directed by: Paul Anton Smith
United Kingdom, 2016, 136min

Woman and the Glacier
16:30 / 7H4

Woman and the Glacier

Moteris ir Ledynas

Section: Imagina

Directed by: Audrius Stonys
Lithuania, Estonia, 2016, 56min

Prague Short Film Festival Presents
19:30 / 7H5

Prague Short Film Festival Presents

The following films will be screened in this screening:

Who’s Who in Mycology

In the Year of the Monkey

Red Light

Dadyaa: The Woodpeckers of Rotha

Chasse Royale

discusion

somniloquies
22:30 / 7H6

somniloquies

somniloquies

Section: Imagina

Directed by: Verena Paravel, Lucien Castaing-Taylor
France, USA, 2016, 75min

Drahomíra Cinema

More
09:00 / 7K1

More

Daha

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Onur Saylak
Turkey, 2017, 115min

The Line
11:30 / 7K3

The Line

Čiara

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Peter Bebjak
Slovak Republic, Ukraine, 2017, 108min

A Memory in Khaki
14:00 / 7K4

A Memory in Khaki

A Memory in Khaki

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Alfoz Tanjour
Qatar, 2016, 108min

discusion

My Life without Air
17:00 / 7K5

My Life without Air

Moj život bez zraka

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Bojana Burnać
Croatia, 2017, 72min

discusion

The Way He Looks
20:00 / 7K6

The Way He Looks

Hoje eu quero voltar sozinho

Section: People Next Door

Directed by: Daniel Ribeiro
Brazil, 2014, 96min

Requiem for Mrs. J.
22:30 / 7K7

Requiem for Mrs. J.

Rekvijem za gospođu J.

Section: Another View

Directed by: Bojan Vuletić
Serbia, Bulgaria, Macedonia, Russia, France, 2017, 94min

Lazne III Cinema

The Shop on Main Street
10:30 / 7L1

The Shop on Main Street

Obchod na korze

Section: Out of the Past

Directed by: Ján Kadár, Elmar Kloss
Czechoslovakia, 1965, 125min

The End of the Chain
13:30 / 7L2

The End of the Chain

Keti lõpp

Section: East of the West - Competition

Directed by: Priit Pääsuke
Estonia, 2017, 81min

discusion

Blue Silence
16:30 / 7L3

Blue Silence

Blue Silence

Section: East of the West - Competition

Directed by: Bülent Öztürk
Turkey, Belgium, 2017, 93min

discusion

Green Horse Rustlers
19:30 / 7L4

Green Horse Rustlers

Zloději zelených koní

Section: Czech Films 2016–2017

Directed by: Dan Wlodarczyk
Czech Republic, 2016, 90min

discusion

La familia
22:30 / 7L5

La familia

La familia

Section: Another View

Directed by: Gustavo Rondón Córdova
Venezuela, Chile, Norway, 2017, 82min

Pupp Cinema

Breaking News
10:00 / 7P1

Breaking News

Breaking News

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Iulia Rugină
Romania, 2017, 81min

discusion

Little Crusader
13:00 / 7P2

Little Crusader

Křižáček

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Václav Kadrnka
Czech Republic, Slovak Republic, Italy, 2017, 90min

discusion

How Viktor “the Garlic” Took Alexey “the Stud” to the Nursing Home
16:00 / 7P3

How Viktor “the Garlic” Took Alexey “the Stud” to the Nursing Home

Kak Vitka Chesnok vez Lecha Shtyrya v dom invalidov

Section: East of the West - Competition

Directed by: Alexander Hant
Russia, 2017, 90min

discusion

The Other Side of Hope
19:00 / 7P4

The Other Side of Hope

Toivon tuolla puolen

Section: Horizons

Directed by: Aki Kaurismäki
Finland, Germany, 2017, 98min

A Ciambra
22:00 / 7P5

A Ciambra

A Ciambra

Section: Horizons

Directed by: Jonas Carpignano
Italy, USA, France, Sweden, 2017, 120min

discusion

Národní dům Cinema

The Beguiled
10:00 / 7N1

The Beguiled

The Beguiled

Section: Horizons

Directed by: Sofia Coppola
USA, 2017, 94min

Western
13:00 / 7N3

Western

Western

Section: Horizons

Directed by: Valeska Grisebach
Germany, Bulgaria, Austria, 2017, 119min

A Woman’s Life
16:00 / 7N4

A Woman’s Life

Une vie

Section: Horizons

Directed by: Stéphane Brizé
France, Belgium, 2016, 119min

Whitney. “Can I Be Me”
19:00 / 7N5

Whitney. “Can I Be Me”

Whitney. “Can I Be Me”

Section: Horizons

Directed by: Nick Broomfield, Rudi Dolezal
USA, United Kingdom, 2017, 105min

Hounds of Love
22:00 / 7N6

Hounds of Love

Hounds of Love

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Ben Young
Australia, 2016, 108min

YouTube

© 2017 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 All contacts

HistoryHistory GalleryGallery
HistoryHistory ContactsContacts
Archive of filmsArchive of films KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days July 2 - 5Industry Days July 2 - 5 ContactsContacts
Press accreditationPress accreditation ContactsContacts
HistoryHistory GalleryGallery
HistoryHistory Festival GuideFestival Guide