Daily programme

08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00

Small Hall

Street of Shame
09:30 / 921

Street of Shame

Akasen chitai

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1956, 85min

Blind Loves
12:30 / 922

Blind Loves

Slepé lásky

Section: People Next Door

Directed by: Juraj Lehotský
Slovak Republic, 2008, 77min

Sweet Sixteen
15:30 / 923

Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

Section: 30 Years of the European Film Academy

Directed by: Ken Loach
United Kingdom, Germany, Spain, 2002, 106min

Land and Freedom
18:30 / 924

Land and Freedom

Land and Freedom

Section: 30 Years of the European Film Academy

Directed by: Ken Loach
United Kingdom, Spain, Germany, Italy, France, 1995, 110min

The Unseen
21:30 / 927

The Unseen

Nespatřené

Section: People Next Door

Directed by: Miroslav Janek
Czech Republic, 1996, 53min

Terminator 2: Judgment Day 3D
24:00 / 929

Terminator 2: Judgment Day 3D

Terminator 2: Judgment Day 3D

Section: Midnight Screenings

Directed by: James Cameron
USA, France, 1991, 130min

Congress Hall

Lost in Paris
08:30 / 931

Lost in Paris

Paris pieds nus

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Dominique Abel, Fiona Gordon
France, Belgium, 2016, 82min

Columbus
10:30 / 932

Columbus

Columbus

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Kogonada
USA, 2017, 104min

Quit Staring at My Plate
13:00 / 933

Quit Staring at My Plate

Ne gledaj mi u pijat

Section: Horizons

Directed by: Hana Jušić
Croatia, Denmark, 2016, 105min

Jupiter’s Moon
16:00 / 934

Jupiter’s Moon

Jupiter holdja

Section: Horizons

Directed by: Kornél Mundruczó
Hungary, Germany, 2017, 123min

How to Talk to Girls at Parties
19:00 / 937

How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

Section: Horizons

Directed by: John Cameron Mitchell
United Kingdom, USA, 2017, 103min

Happy End
22:00 / 939

Happy End

Happy End

Section: Horizons

Directed by: Michael Haneke
France, Germany, Austria, 2017, 107min

Cinema B

A Journey Through French Cinema
10:00 / 952

A Journey Through French Cinema

Voyage à travers le cinéma français

Section: Out of the Past

Directed by: Bertrand Tavernier
France, 2016, 190min

Take Me Home 76 Minutes and 15 Seconds with Abbas Kiarostami 14:00 / 954

The following films will be screened in this screening:

Take Me Home

76 Minutes and 15 Seconds with Abbas Kiarostami

November
17:00 / 955

November

November

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Rainer Sarnet
Estonia, Netherlands, Poland, 2017, 115min

Ascent
20:00 / 956

Ascent

Ascent

Section: Imagina

Directed by: Fiona Tan
Netherlands, Japan, 2016, 80min

Stockholm My Love
22:30 / 957

Stockholm My Love

Stockholm My Love

Section: Another View

Directed by: Mark Cousins
Sweden, United Kingdom, 2016, 88min

Čas Cinema

Austerlitz
10:00 / 9C2

Austerlitz

Austerlitz

Section: Another View

Directed by: Sergei Loznitsa
Germany, 2016, 94min

Montparnasse Bienvenue
12:30 / 9C3

Montparnasse Bienvenue

Jeune femme

Section: Horizons

Directed by: Léonor Serraille
France, 2017, 97min

The Untamed
15:30 / 9C4

The Untamed

La región salvaje

Section: Horizons

Directed by: Amat Escalante
Mexico, Denmark, France, Germany, Norway, Switzerland, 2016, 100min

The Blue Lagoon
18:30 / 9C5

The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

Section: Six Close Encounters

Directed by: Randal Kleiser
USA, 1980, 104min

Araby
21:30 / 9C6

Araby

Arábia

Section: Another View

Directed by: Affonso Uchôa, João Dumans
Brazil, 2017, 96min

Baby Driver
24:00 / 9C7

Baby Driver

Baby Driver

Section: Midnight Screenings

Directed by: Edgar Wright
USA, 2017, 115min

Karlovy Vary Municipal Theatre

Scent of a Woman
09:30 / 9D1

Scent of a Woman

Scent of a Woman

Section: People Next Door

Directed by: Martin Brest
USA, 1992, 157min

Kenji Mizoguchi: The Life of a Film Director
13:00 / 9D3

Kenji Mizoguchi: The Life of a Film Director

Aru eiga-kantoku no shogai

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kaneto Shindo
Japan, 1975, 132min

White Sun
16:00 / 9D4

White Sun

Seto Surya

Section: Another View

Directed by: Deepak Rauniyar
Nepal, USA, Qatar, Netherlands, 2016, 89min

The Nothing Factory
18:30 / 9D5

The Nothing Factory

A fábrica de nada

Section: Another View

Directed by: Pedro Pinho
Portugal, 2017, 176min

The Downfall of Osen
22:00 / 9D7

The Downfall of Osen

Orizuru Osen

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1934, 78min

Husovka Theatre

Those Who Make Revolutions Halfway Only Dig Their Own Graves
10:00 / 9H1

Those Who Make Revolutions Halfway Only Dig Their Own Graves

Ceux qui font les révolutions à moitié n’ont fait que se creuser un tombeau

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Mathieu Denis, Simon Lavoie
Canada, 2016, 183min

Animals
13:30 / 9H3

Animals

Tiere

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Greg Zglinski
Switzerland, Austria, Poland, 2017, 95min

Song of Granite
16:30 / 9H4

Song of Granite

Song of Granite

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Pat Collins
Ireland, Canada, 2017, 97min

Free and Easy
19:30 / 9H5

Free and Easy

Qing song jia yu kuai

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Jun Geng
Hong Kong, 2016, 98min

World Without End (No Reported Incidents)
22:30 / 9H6

World Without End (No Reported Incidents)

World Without End (No Reported Incidents)

Section: Imagina

Directed by: Jem Cohen
USA, United Kingdom, 2016, 57min

Drahomíra Cinema

Breaking News
09:00 / 9K1

Breaking News

Breaking News

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Iulia Rugină
Romania, 2017, 81min

Little Crusader
11:30 / 9K3

Little Crusader

Křižáček

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Václav Kadrnka
Czech Republic, Slovak Republic, Italy, 2017, 90min

Keep the Change
14:00 / 9K4

Keep the Change

Keep the Change

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Rachel Israel
USA, 2017, 94min

Ralang Road
17:00 / 9K5

Ralang Road

Ralang Road

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Karma Takapa
India, 2017, 112min

Monte
20:00 / 9K6

Monte

Monte

Section: Horizons

Directed by: Amir Naderi
Italy, USA, France, 2016, 95min

Axolotl Overkill
22:30 / 9K7

Axolotl Overkill

Axolotl Overkill

Section: Another View

Directed by: Helene Hegemann
Germany, 2017, 94min

Lazne III Cinema

Quality Time
10:30 / 9L1

Quality Time

Quality Time

Section: Another View

Directed by: Daan Bakker
Netherlands, Norway, 2017, 85min

Heal the Living
13:30 / 9L2

Heal the Living

Réparer les vivants

Section: Variety Critics’ Choice

Directed by: Katell Quillévéré
France, Belgium, 2016, 104min

Don Gio
16:30 / 9L3

Don Gio

Don Gio

Section: Out of the Past

Directed by: Michal Caban, Šimon Caban
Czechoslovakia, 1992, 90min

Future Frames III
19:30 / 9L4

Future Frames III

The following films will be screened in this screening:

Waiting for Ana

After the Reunion

Atlantis, 2003

Future Frames IV
22:30 / 9L5

Future Frames IV

The following films will be screened in this screening:

Greetings From Kropsdam

Ljubljana – München 15:27

Národní dům Cinema

Fortunata
10:00 / 9N1

Fortunata

Fortunata

Section: Horizons

Directed by: Sergio Castellitto
Italy, 2017, 103min

In the Fade
13:00 / 9N3

In the Fade

Aus dem Nichts

Section: Horizons

Directed by: Fatih Akin
Germany, France, 2017, 106min

Tales of the Moon and the Rain
16:00 / 9N4

Tales of the Moon and the Rain

Ugetsu monogatari

Section: Tribute to Kenji Mizoguchi

Directed by: Kenji Mizoguchi
Japan, 1953, 96min

Wind River
19:00 / 9N5

Wind River

Wind River

Section: Special Events

Directed by: Taylor Sheridan
USA, 2016, 111min

Menashe
22:00 / 9N6

Menashe

Menashe

Section: Another View

Directed by: Joshua Z Weinstein
USA, Israel, 2017, 81min

YouTube

© 2017 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 All contacts

HistoryHistory GalleryGallery
HistoryHistory ContactsContacts
Archive of filmsArchive of films KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days July 2 - 5Industry Days July 2 - 5 ContactsContacts
Press accreditationPress accreditation ContactsContacts
HistoryHistory GalleryGallery
HistoryHistory Festival GuideFestival Guide