Daily programme

08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00

Small Hall

Boys Cry
09:30 / 921

Boys Cry

La terra dell’abbastanza

Section: Another View

Directed by: Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo
Italy, 2018, 96min

Reflections of Time - Short Films II
12:30 / 922

Reflections of Time - Short Films II

The following films will be screened in this screening:

White Bell

The Beginning

Apolinaras

El Dorado

The Old Man and the Land

Ten Minutes Older

A Trip Through Misty Meadows

Reflections of Time - Short Films IV
15:30 / 923

Reflections of Time - Short Films IV

The following films will be screened in this screening:

The Linen

The Ferry

The Mail

Earth of the Blind

Antigravitation

3 Faces
18:30 / 924

3 Faces

Se Rokh

Section: Horizons

Directed by: Jafar Panahi
Iran, 2018, 100min

To the Ends of the World
21:30 / 927

To the Ends of the World

Les confins du monde

Section: Horizons

Directed by: Guillaume Nicloux
France, China, Belgium, 2017, 103min

Big Trouble in Little China
24:00 / 928

Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

Section: Midnight Screenings

Directed by: John Carpenter
USA, 1986, 99min

Congress Hall

Rainbow – A Private Affair
08:30 / 931

Rainbow – A Private Affair

Una questione privata

Section: Horizons

Directed by: Paolo Taviani, Vittorio Taviani
Italy, France, 2017, 85min

The Parting Glass
10:30 / 932

The Parting Glass

The Parting Glass

Section: Horizons

Directed by: Stephen Moyer
USA, 2018, 96min

Kid-Thing
13:00 / 933

Kid-Thing

Kid-Thing

Section: Made in Texas: Tribute to Austin Film Society

Directed by: David Zellner
USA, 2012, 83min

Chris the Swiss
16:00 / 934

Chris the Swiss

Chris the Swiss

Section: Another View

Directed by: Anja Kofmel
Switzerland, Croatia, Germany, Finland, 2018, 90min

The Deer Hunter
18:30 / 936

The Deer Hunter

The Deer Hunter

Section: Seven Close Encounters

Directed by: Michael Cimino
USA, United Kingdom, 1978, 182min

Damsel
22:00 / 939

Damsel

Damsel

Section: Horizons

Directed by: David Zellner, Nathan Zellner
USA, 2018, 112min

Cinema B

A Little Wisdom
09:00 / 951

A Little Wisdom

Xiao Zhihui

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Yuqi Kang
Canada, Nepal, China, 2017, 92min

Inside Mosul
11:30 / 952

Inside Mosul

V Mosulu

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Jana Andert
Czech Republic, 2018, 72min

Pause
14:00 / 953

Pause

Pafsi

Section: East of the West - Competition

Directed by: Tonia Mishiali
Cyprus, Greece, 2018, 96min

The Best Thing You Can Do with Your Life
17:00 / 954

The Best Thing You Can Do with Your Life

The Best Thing You Can Do with Your Life

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Zita Erffa
Germany, Mexico, 2018, 93min

Season of the Devil
20:00 / 955

Season of the Devil

Ang Panahon ng Halimaw

Section: Horizons

Directed by: Lav Diaz
Philippines, 2018, 234min

Čas Cinema

Land of Silence and Darkness
10:00 / 9C2

Land of Silence and Darkness

Land des Schweigens und der Dunkelheit

Section: People Next Door

Directed by: Werner Herzog
Germany, 1971, 85min

Burning
12:30 / 9C3

Burning

Burning

Section: Horizons

Directed by: Lee Chang-dong
South Korea, 2018, 148min

Girl
15:30 / 9C4

Girl

Girl

Section: Horizons

Directed by: Lukas Dhont
Belgium, 2018, 105min

The Miseducation of Cameron Post
18:30 / 9C5

The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

Section: Horizons

Directed by: Desiree Akhavan
USA, 2017, 91min

The Green Fog
21:30 / 9C7

The Green Fog

The Green Fog

Section: Imagina

Directed by: Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson
USA, 2017, 65min

Predator
24:00 / 9C8

Predator

Predator

Section: Midnight Screenings

Directed by: John McTiernan
USA, 1987, 107min

Karlovy Vary Municipal Theatre

Lucia’s Grace
10:00 / 9D2

Lucia’s Grace

Troppa Grazia

Section: Horizons

Directed by: Gianni Zanasi
Italy, 2018, 110min

The Rover
13:00 / 9D3

Screening Change

The Rover

The Rover

Section: Special Events

Directed by: David Michôd
Australia, USA, 2014, 102min

Cold War
16:00 / 9D4

Cold War

Zimna wojna

Section: Horizons

Directed by: Paweł Pawlikowski
Poland, France, United Kingdom, 2018, 84min

Happy as Lazzaro
18:30 / 9D6

Happy as Lazzaro

Lazzaro Felice

Section: Horizons

Directed by: Alice Rohrwacher
Italy, Switzerland, France, Germany, 2018, 125min

Sweet Country
21:30 / 9D9

Sweet Country

Sweet Country

Section: Horizons

Directed by: Warwick Thornton
Australia, 2017, 113min

Husovka Theatre

Suleiman Mountain
10:30 / 9H1

Suleiman Mountain

Suleiman gora

Section: East of the West - Competition

Directed by: Elizaveta Stishova
Kyrgyzstan, Russia, 2017, 101min

Walden
13:30 / 9H2

Walden

Walden

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Daniel Zimmermann
Switzerland, Austria, 2018, 100min

Amir
16:30 / 9H3

Amir

Amir

Section: East of the West - Competition

Directed by: Nima Eghlima
Iran, 2018, 106min

Bear with Us
19:30 / 9H4

Bear with Us

Chata na prodej

Section: East of the West - Competition

Directed by: Tomáš Pavlíček
Czech Republic, 2018, 77min

A Skin So Soft
22:30 / 9H5

A Skin So Soft

Ta Peau si lisse

Section: Another View

Directed by: Denis Côté
Canada, Switzerland, France, 2017, 94min

Drahomíra Cinema

Jumpman
09:00 / 9K1

Jumpman

Podbrosy

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Ivan I. Tverdovskiy
Russia, Lithuania, Ireland, France, 2018, 90min

Sueño Florianópolis
11:30 / 9K2

Sueño Florianópolis

Sueño Florianópolis

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Ana Katz
Argentina, Brazil, France, 2018, 103min

Miriam Lies
14:00 / 9K3

Miriam Lies

Miriam miente

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Natalia Cabral, Oriol Estrada
Dominican Republic, Spain, 2018, 90min

To the Night
17:00 / 9K5

To the Night

To the Night

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Peter Brunner
Austria, USA, 2018, 102min

Computer Chess
20:00 / 9K6

Computer Chess

Computer Chess

Section: Made in Texas: Tribute to Austin Film Society

Directed by: Andrew Bujalski
USA, 2013, 92min

Trash on Mars
22:30 / 9K7

Trash on Mars

Mars

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Benjamin Tuček
Czech Republic, 2018, 84min

Lazne III Cinema

Virgins
10:30 / 9L1

Virgins

Ein Betulot Bakrayot

Section: Another View

Directed by: Keren Ben Rafael
France, Israel, Belgium, 2017, 91min

Signum Laudis
13:30 / 9L3

Signum Laudis

Signum laudis

Section: Out of the Past

Directed by: Martin Hollý
Czechoslovakia, 1980, 85min

Somebody Up There Likes Me
16:30 / 9L5

Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

Section: Made in Texas: Tribute to Austin Film Society

Directed by: Bob Byington
USA, 2012, 76min

Future Frames III
19:30 / 9L6

Future Frames III

The following films will be screened in this screening:

The Legionnaire

Regained Memory

Future Frames IV
22:30 / 9L7

Future Frames IV

The following films will be screened in this screening:

Where the Summer Goes (chapters on youth)

Dialect

Warm Comedy about Depression, Madness and Unfulfilled Dreams

Národní dům Cinema

Summer
10:00 / 9N1

Summer

Leto

Section: Horizons

Directed by: Kirill Serebrennikov
Russia, France, 2018, 126min

Support the Girls
13:00 / 9N2

Support the Girls

Support the Girls

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Andrew Bujalski
USA, 2018, 93min

Border
16:00 / 9N3

Border

Gräns

Section: Another View

Directed by: Ali Abbasi
Sweden, Denmark, 2018, 102min

BlacKkKlansman
19:00 / 9N4

BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

Section: Horizons

Directed by: Spike Lee
USA, 2018, 128min

The Wild Pear Tree
22:00 / 9N5

Screening Change

The Wild Pear Tree

Ahlat Agaci

Section: Horizons

Directed by: Nuri Bilge Ceylan
Turkey, France, Germany, Bulgaria, 2018, 188min

Outdoor Cinema

Sink or Swim
22:30 / 9S1

Added Screening

Sink or Swim

Le grand bain

Section: Special Events

Directed by: Gilles Lellouche
France, 2018, 122min

YouTube

© 2018 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 All contacts

HistoryHistory GalleryGallery
Passes, tickets, reservationsPasses, tickets, reservations Festival DailyFestival Daily
HistoryHistory ContactsContacts
Archive of filmsArchive of films KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days July 1 - 4Industry Days July 1 - 4 ContactsContacts
Press accreditationPress accreditation ContactsContacts
HistoryHistory GalleryGallery
HistoryHistory Festival GuideFestival Guide