Historie 3. ročník
- 57. 2023
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
Mariánské Lázně / Karlovy Vary
17. července - 2. srpna 1948
Ceny
Velká mezinárodní cena
Osvětim / Ostatni etap
Režie: Wanda Jakubowska
Polsko
Mezinárodní cena míru
Ruská otázka / Russkij vopros
Režie: Michail Romm
Sovětský svaz
Mezinárodní cena práce
Píseň tajgy / Skazanije o zemlje sibirskoj
Režie: Ivan Pyrjev
Sovětský svaz
Cena za režii
William Wyler
ve filmu Nejlepší léta našeho života / The Best Years of Our Lives
USA
Cena za fotografii
Gabriel Figueroa
ve filmu Rio Escondido / Río Escondido
Režie: Emilio Fernández
Mexiko
Cena za scénář
Arkadij Pervencev
ve filmu Třetí úder / Tretij udar
Režie: Igor Savčenko
Sovětský svaz
Cena za hudbu
Aram Chačaturjan
ve filmu Ruská otázka
Cena za herecký výkon
Madeleine Robinson
ve filmu Bratři Bouquinquantové / Les frères Bouquinquant
Režie: Louis Daquin
Francie
Cena za krátký film podle scénáře
Oni vidí znovu / Oni viďat vnov
Režie: Nikolaj Gračev
Sovětský svaz
Cena za krátký film podle osnovy
Jeden, tisíc, milion
Režie: Miroslav Hubáček
Československo
Cena za loutkový film
Pan Prokouk filmuje
Režie: Karel Zeman
Československo
Cena za kreslený film
Andělský kabát
Režie: Eduard Hofman
Československo
Cena za barevný film
Píseň tajgy
Čestná uznání
Když louky kvetou / När ängarna blommar
Režie: Hampe Faustman
Švédsko
Otcovský dům / Bayit avi/My Father‘s House
Režie: Herbert Kline
Izrael
O hrbatém koníčkovi /Koňok-Gorbunok
Režie: Ivan Ivanov-Vano
Sovětský svaz
Ostrov na laguně / Isole nella laguna
Režie: Luciano Emmer, Enrico Gras
Itálie
Brouci ničí obilí / Kornet er i fare
Režie: Hagen Hasselbalch
Dánsko
Světlo národa / Searchlight on the Nations
Režie: Raymond Spottiswoode, Roger Barlow
OSN/USA
Giuseppe De Santis
za režii filmu Tragický hon / Caccia tragica
Itálie
Andrej Moskvin
za fotografii filmu Vítěz nad smrtí / Pirogov
Režie: Grigorij Kozincev
Sovětský svaz
Robert E. Sherwood
za scénář filmu Nejlepší léta našeho života
Emilio Fernández (režisér) a Mauricio Magdaleno (scenárista) za námět a zpracování filmu Rio Escondido
Národní cena
Bílá tma
Režie: František Čáp
Československo
Národní porota
- A. M. Brousil (předseda poroty), filmový diplomat a pedagog
- František Gürtler, filmový publicista, scenárista, režisér a technický vývojový pracovník
- Julius Kalaš, hudební skladatel
- Ján L. Kalina, spisovatel, scenárista a překladatel
- František Kout, kulturní referent Čs. filmového ústavu
- Rudolf Mrlian, divadelní vědec, pedagog a kulturní politik
- Karel Plicka, fotograf, kameraman, režisér, etnograf a muzikolog
- Karel Smrž, filmový historik, publicista a dramaturg
- A. F. Šulc, dokumentarista a pedagog