Historie 11. ročník
- 57. 2023
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
12. - 27. července 1958
Ceny
Velká cena – ex aequo
Tichý Don III. / Tichyj Don III
Režie: Sergej Gerasimov
Sovětský svaz
Nevlastní bratři / Ibo kjódai
Režie: Mijodži Ieki
Japonsko
Zvláštní cena poroty
Nebyla udělena
První hlavní cena
Akce Teutonský meč / Unternehmen Teutonenschwert
Režie: Annelie Thorndike a Andrew Thorndike
NDR
Druhá hlavní cena
Nebyla udělena
Třetí hlavní cena – ex aequo
Černý prapor
Režie: Vladimír Čech
Československo
Solný sloup / Sóbálvány
Režie: Zoltán Várkonyi
Maďarsko
Ceny za herecké výkony
Nargis
ve filmu Matka Indie / Bhárat Máta
Režie: Mahbúb
Indie
Maxim Štrauch
ve filmu Povídky o Leninovi / Rasskazy o Lenině
Režie: Sergej Jutkevič
Sovětský svaz
Cena za režii
Robert Siodmak
ve filmu Noc, ve které přišel ďábel / Nachts, wenn der Teufel kam
SRN
Cena za fotografii
Carlo Montuori
ve filmu Muž v krátkých kalhotách / L‘uomo dai calzoni corti
Režie: Glauco Pellegrini
Itálie
Cena za scénář
Nebyla udělena
Cena za hudbu
Nebyla udělena
Cena za architekturu
Nebyla udělena
Ceny mladých tvůrců
Gillo Pontecorvo
za režii filmu Velká modrá cesta / La grande strada azzurra
Itálie
Ta Čchi
za roli ve filmu Plameny na hranicích / Bianzai feng huo
Režie: Lin Nung
Čína
Wang Šao-tchang
za roli ve filmu Plameny na hranicích
Cena za dokumentární film
Alchymisté / Les alchimistes
Režie: Édouard Molinaro
Francie
Cena za populárně vědecký film
Za tajemstvím myšlení
Režie: Ludvík Toman
Československo
Cena za kreslený film
V jednom carství / V někotorom carstve…
Režie: Ivan Ivanov-Vano
Sovětský svaz
Zvláštní čestná uznání
Štyridsaťštyri
Režie: Paľo Bielik
Československo
Žití / Vivre
Režie: Carlos Vilardebo
Francie
Čestná uznání
Země našich otců / Arduná al-chadrá
Režie: Ahmed Dijá El-dín
Egypt
Drak / Cerf-volant du bout du monde
Režie: Roger Pigaut
Francie/Čína
Parlamentáři / Parlamentarier
Režie: Jiří Jahn
NDR
Cena FIPRESCI
Štyridsaťštyri
Hlavní porota
- A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
- Vladimír Bahna (Československo), režisér
- Čang Wang (Čína), divadelní a filmový pracovník
- Karl Gass (NDR), režisér populárně-vědeckých filmů
- Nirmal Kumar Ghosh (Indie), filmový kritik a publicista
- Václav Huňka (Československo), kameraman
- Bengt Idestam-Almquist (Švédsko), filmový kritik a historik
- Ivan Jerábek (Československo), filmový novinář
- Grigorij Kozincev (Sovětský svaz), režisér
- Kálmán Nádasdy (Maďarsko), režisér a pedagog
- Jaroslav Novotný (Československo), dokumentarista
- Françoise Rosay (Francie), herečka
- Walli Eddine Sameh (Egypt), filmový architekt, režisér a pedagog
- Jerzy Toeplitz (Polsko), filmový historik a kritik
- Jiří Trnka (Československo), výtvarník a režisér animovaných filmů
- Cesare Zavattini (Itálie), scenárista, filmový terotik a spisovatel