Historie 23. ročník
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
3. - 15. července 1982
Ceny
Velká cena
Mexiko v plamenech – Rudé zvony / Campanas rojas
Režie: Sergej Bondarčuk
Mexiko/Sovětský svaz
Velká zvláštní cena a Cena Růže z Lidic
Varování / Predupreždenieto
Režie: Juan Antonio Bardem
Bulharsko/Sovětský svaz
Velká zvláštní cena
Pomocník
Režie: Zoroslav Záhon
Československo
Tři Hlavní ceny
Cirkus Casablanca / Circus Casablanca
Režie: Erik Clausen
Dánsko
Vzhůru do boje! / Allons z‘enfants
Režie: Yves Boisset
Francie
Vzestup / Áróhan
Režie: Šjám Benegal
Indie
Cena za herecký výkon
herecký soubor filmu Lidé na močálu /Ljudi na bolotě
Režie: Viktor Turov
Sovětský svaz
Ceny za mužské herecké výkony
Henry Fonda
ve filmu Na Zlatém jezeře / On Golden Pond
Režie: Mark Rydell
USA
Donald Sutherland
ve filmu Překročit práh / Threshold
Režie: Richard Pearce
Kanada
Dvě Zvláštní ceny poroty
Krvavá svatba / Bodas de sangre
Režie: Carlos Saura
Španělsko
Konečná stanice
Režie: Jaroslav Balík
Československo
Čtyři Ceny soutěže prvních děl tvůrců všech světadílů
Žák Gerber / Der Schüler Gerber
Režie: Wolfgang Glück
Rakousko
Rozloučení / Avskedet
Režie: Tuija-Maija Niskanen
Švédsko
Dneska přišel nový kluk
Režie: Vladimír Drha
Československo
Portrét umělcovy ženy / Portret ženy chudožnika
Režie: Alexandr Pankratov
Sovětský svaz
Dvě Zvláštní ceny poroty soutěže prvních děl tvůrců všech světadílů
Různá fakta / Ichadat mutánawiját
Režie: Badredín Butmen, Dehman Uzíd, Hadí el-Guelál
Alžírsko
Sousedé / Vecinos
Režie: Alberto Bermejo
Španělsko
Tři Diplomy poroty soutěže prvních děl tvůrců všech světadílů
Ramses a sny / Ramses ja unet
Režie: Heikki Partanen
Finsko
Smrt v mycí lince / Der Tod in der Waschstrasse
Režie: Friedemann Schulz
SRN
Vabank / Vabank
Režie: Juliusz Machulski
Polsko
Cena Svazu československých dramatických umělců
Rudý prah / Polvo rojo
Režie: Jesús Rodrígues Días
Kuba
Cena časopisu Otázky míru a socialismu
Amok! / Amok!
Režie: Suhejl Ben Barka
Maroko/Guinea, Senegal
Zrozeni ze smrti / Geboren aus dem Tod
Režie: Monica Maurer
SRN/Organizace pro osvobození Palestiny
Čestné uznání poroty časopisu Otázky míru a socialismu
Povstáni / Der Aufstand
Režie: Peter Lilienthal
SRN/Kostarika
Cena FIPRESCI
Amok!
Dneska přišel nový kluk
Cena CIDALC
Krvavá svatba
Malíř Stefan Luchian / Pictor Luchian
Režie: Nicolae Mărgineanu
Rumunsko
Cena FICC
Oblast vichřic / Vung gio xoáy
Režie: Hông Sên
Vietnamská socialistická republika
Doporučení FICC
Dneska přišel nový kluk
Bílá růže / Die weisse Rose
Režie: Michael Verhoeven
SRN
Cena UNIATEC
Překročit práh
Smím to říkat Petruško? / Darf ich Petruschka zu dir sagen?
Režie: Karl-Heinz Heymann
NDR
Cena Rudého práva
Rudý prach
Cena Ústřední rady odborů
Oblast vichřic
Cena ústředního výboru Socialistického svazu mládeže
Vabank
Cena Svazu československo-sovětského přátelství
Muži bez žen / Mužčiny bez ženščin
Režie: Algimantas Vidugiris
Sovětský svaz
Cena Svazu protifašistických bojovníků
Bílá růže
Cena Svaz československých skladatelů
Mutáví a Bahíja / Mutáví wa Bahíja
Režie: Sahíb Haddád
Irák
Režie:
Cena předsedy festivalového výboru
Tajemství Buenos Aires / De la misteriosa Buenos Aires…
Režie: Alberto Fischerman, Ricardo Wulicher, Oscar Barney Finn
Argentina
Diplomy festivalového výboru
Eidžanaika / Eijanaika
Režie: Šóhei Imamura
Japonsko
13. červenec / 13. jul
Režie: Radomir Šaranović
Jugoslávie
Diplomy generálního ředitele festivalu
herečka a režisérka Ingrid Thulin (Švédsko)
Vyvrhel / Útlaginn
Režie: Ágúst Guðmundsson
Island
Hlavní porota
- A. M. Brousil, prezident poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
- Dušan Roll (Československo), kulturní pracovník
- Vladimir Baskakov (Sovětský svaz), filmový teoretik
- Suhejl Ben Barka (Maroko), režisér
- Judit Halász (Maďarsko), herečka
- Sejed Hasan Imám (Bangladéš), režisér a herec
- Guilleromo Munguia (Kostarika), režisér
- režisér Jerzy Passendorfer (Polsko), režisér