Daily programme

09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00

Grand Hall

Rafiki
09:00 / 211

Rafiki

Rafiki

Section: Another View

Directed by: Wanuri Kahiu
Kenya, 2018, 82min

Bob Roberts
11:30 / 214

Bob Roberts

Bob Roberts

Section: Special Events

Directed by: Tim Robbins
USA, United Kingdom, 1992, 102min

Diamonds of the Night
14:00 / 215

Diamonds of the Night

Démanty noci

Section: Out of the Past

Directed by: Jan Němec
Czechoslovakia, 1964, 68min

The Fireflies Are Gone
17:00 / 216

The Fireflies Are Gone

La disparition des lucioles

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Sébastien Pilote
Canada, 2018, 96min

History of Love
20:00 / 218

History of Love

Zgodovina ljubezni

Section: Official Selection - Competition

Directed by: Sonja Prosenc
Slovenia, Italy, Norway, 2018, 105min

BlacKkKlansman
22:30 / 219

BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

Section: Horizons

Directed by: Spike Lee
USA, 2018, 128min

Small Hall

Donbass
09:30 / 221

Donbass

Donbass

Section: Another View

Directed by: Sergei Loznitsa
Germany, Ukraine, France, Netherlands, Romania, 2018, 121min

Damsel
12:30 / 222

Damsel

Damsel

Section: Horizons

Directed by: David Zellner, Nathan Zellner
USA, 2018, 112min

Treasure Island
15:30 / 223

Treasure Island

L' Île au trésor

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Guillaume Brac
France, 2018, 97min

discusion

Putin’s Witnesses
18:30 / 224

Putin’s Witnesses

Svideteli Putina

Section: Documentary Films - Competition

Directed by: Vitaly Mansky
Latvia, Switzerland, Czech Republic, 2018, 102min

discusion

Lucky
21:30 / 227

Lucky

Lucky

Section: Another View

Directed by: John Caroll Lynch
USA, 2017, 88min

El Mariachi
24:00 / 228

El Mariachi

El Mariachi

Section: Made in Texas: Tribute to Austin Film Society

Directed by: Robert Rodriguez
USA, 1992, 81min

Congress Hall

Virgins
13:00 / 233

Virgins

Ein Betulot Bakrayot

Section: Another View

Directed by: Keren Ben Rafael
France, Israel, Belgium, 2017, 91min

Last Night at the Alamo
19:00 / 237

Last Night at the Alamo

Last Night at the Alamo

Section: Made in Texas: Tribute to Austin Film Society

Directed by: Eagle Pennell
USA, 1983, 84min

discusion

Somebody Up There Likes Me
22:00 / 239

Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

Section: Made in Texas: Tribute to Austin Film Society

Directed by: Bob Byington
USA, 2012, 76min

Cinema B

Imagina - Short Films
09:00 / 251


11:30 / 252

Section: Imagina

Directed by: Johann Lurf
Austria, 2017, 99min

My Friend “A”
14:00 / 253

My Friend “A”

Yuzai

Section: Official Selection - Out of Competition

Directed by: Takahisa Zeze
Japan, 2018, 129min

Hunting Season
17:00 / 254

Hunting Season

Temporada de Caza

Section: Horizons

Directed by: Natalia Garagiola
Argentina, USA, France, Germany, Qatar, 2017, 105min

The Queen of Fear
20:00 / 255

The Queen of Fear

La reina del miedo

Section: Another View

Directed by: Valeria Bertuccelli, Fabiana Tiscornia
Argentina, Denmark, 2018, 107min

Light Years
22:30 / 256

Light Years

Años Luz

Section: Another View

Directed by: Manuel Abramovich
Argentina, Spain, Brazil, 2017, 72min

Čas Cinema

The Wild Pear Tree
09:00 / 2C1

The Wild Pear Tree

Ahlat Agaci

Section: Horizons

Directed by: Nuri Bilge Ceylan
Turkey, France, Germany, Bulgaria, 2018, 188min

Touch Me Not
12:30 / 2C3

Touch Me Not

Touch Me Not

Section: Horizons

Directed by: Adina Pintilie
Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France, 2018, 125min

discusion

Dear Son
15:30 / 2C4

Dear Son

Weldi

Section: Horizons

Directed by: Mohamed Ben Attia
Tunisia, Belgium, France, Qatar, 2018, 100min

discusion

Reflections in the Dust
18:30 / 2C5

Reflections in the Dust

Reflections in the Dust

Section: Imagina

Directed by: Luke Sullivan
Australia, 2018, 74min

discusion

Diamantino
21:30 / 2C7

Diamantino

Diamantino

Section: Another View

Directed by: Gabriel Abrantes, Daniel Schmidt
Portugal, France, Brazil, 2018, 92min

One Cut of the Dead
24:00 / 2C8

One Cut of the Dead

Camera wo Tomeru na!

Section: Midnight Screenings

Directed by: Shinichiro Ueda
Japan, 2017, 96min

Karlovy Vary Municipal Theatre

Loveling
10:00 / 2D2

Loveling

Benzinho

Section: Horizons

Directed by: Gustavo Passos Pizzi
Brazil, Uruguay, Germany, 2018, 95min

Nico, 1988
13:00 / 2D3

Nico, 1988

Nico, 1988

Section: Horizons

Directed by: Susanna Nicchiarelli
Italy, Belgium, 2017, 93min

Via Carpatia
16:00 / 2D4

Via Carpatia

Via Carpatia

Section: East of the West - Competition

Directed by: Klara Kochańska, Kasper Bajon
Poland, Czech Republic, Macedonia, 2018, 75min

Crystal Swan
18:30 / 2D6

Crystal Swan

Khrustal

Section: East of the West - Competition

Directed by: Darya Zhuk
Belarus, Germany, USA, Russia, 2018, 95min

Billy the Kid and the Green Baize Vampire
21:30 / 2D9

Billy the Kid and the Green Baize Vampire

Billy the Kid and the Green Baize Vampire

Section: Seven Close Encounters

Directed by: Alan Clarke
United Kingdom, 1987, 93min

Husovka Theatre

Short Cut
10:30 / 2H1

Short Cut

Na krátko

Section: Czech Films 2017–2018

Directed by: Jakub Šmíd
Czech Republic, 2018, 107min

Black Mother
13:30 / 2H2

Black Mother

Black Mother

Section: Imagina

Directed by: Khalik Allah
USA, Jamaica, 2018, 77min

Reflections of Time - Short Films III
16:30 / 2H3

Reflections of Time - Short Films III

The following films will be screened in this screening:

The Dreams of the Centenarians

Pikk Street

Peasants

We Were at Our Own Field

In Memory of a Day Gone By

Reflections of Time - Short Films I
19:30 / 2H4

Reflections of Time - Short Films I

The following films will be screened in this screening:

The Coast

511 Best Photographs of Mars

Woman from Kihnu

Midsummer Day

The Tribe
22:30 / 2H5

The Tribe

Plemya

Section: People Next Door

Directed by: Myroslav Slaboshpytskiy
Ukraine, 2014, 130min

Drahomíra Cinema

Children of a Lesser God
09:00 / 2K1

Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

Section: People Next Door

Directed by: Randa Haines
USA, 1986, 114min

Computer Chess
11:30 / 2K2

Computer Chess

Computer Chess

Section: Made in Texas: Tribute to Austin Film Society

Directed by: Andrew Bujalski
USA, 2013, 92min

Made in Texas - Short Films
14:00 / 2K3

Made in Texas - Short Films

The following films will be screened in this screening:

Skunk

Rat Pack Rat

1985

The Rabbit Hunt

Dried Meat

Pioneer

A Quiet Place
17:00 / 2K5

A Quiet Place

A Quiet Place

Section: People Next Door

Directed by: John Krasinski
USA, 2018, 90min

Land of Silence and Darkness
20:00 / 2K6

Land of Silence and Darkness

Land des Schweigens und der Dunkelheit

Section: People Next Door

Directed by: Werner Herzog
Germany, 1971, 85min

Caniba
22:30 / 2K7

Caniba

Caniba

Section: Imagina

Directed by: Verena Paravel, Lucien Castaing-Taylor
France, 2017, 90min

Lazne III Cinema

Markéta Wants Her Bag Scalamare 14:00 / 2L4

The following films will be screened in this screening:

Markéta Wants Her Bag

Scalamare

discusion

Universum Brdečka
16:30 / 2L5

Universum Brdečka

Universum Brdečka

Section: Czech Films 2017–2018

Directed by: Miroslav Janek
Czech Republic, 2017, 84min

discusion

And Breathe Normally
19:30 / 2L6

And Breathe Normally

Andið eðlilega

Section: Another View

Directed by: Ísold Uggadóttir
Iceland, 2018, 100min

In My Room
22:30 / 2L7

In My Room

In My Room

Section: Another View

Directed by: Ulrich Köhler
Germany, Italy, 2018, 120min

Pupp Cinema

Museum
10:00 / 2P1

Museum

Museo

Section: Horizons

Directed by: Alonso Ruizpalacios
Mexico, 2017, 128min

Cobain
13:00 / 2P2

Cobain

Cobain

Section: Another View

Directed by: Nanouk Leopold
Netherlands, Belgium, Germany, 2017, 94min

discusion

Wajib
16:00 / 2P3

Wajib

Wajib

Section: Horizons

Directed by: Annemarie Jacir
Palestine, France, Germany, Colombia, Norway, Qatar, United Arab Emirates, 2017, 96min

discusion

Birds of Passage
19:00 / 2P5

Added Screening

Birds of Passage

Pájaros de verano

Section: Horizons

Directed by: Ciro Guerra, Cristina Gallego
Colombia, Denmark, Mexico, 2018, 120min

To the Ends of the World
22:00 / 2P6

To the Ends of the World

Les confins du monde

Section: Horizons

Directed by: Guillaume Nicloux
France, China, Belgium, 2017, 103min

Národní dům Cinema

Leave No Trace
10:00 / 2N1

Leave No Trace

Leave No Trace

Section: Horizons

Directed by: Debra Granik
USA, 2018, 119min

3 Faces
13:00 / 2N2

3 Faces

Se Rokh

Section: Horizons

Directed by: Jafar Panahi
Iran, 2018, 100min

Nina
16:00 / 2N3

Nina

Nina

Section: Another View

Directed by: Olga Chajdas
Poland, 2018, 130min

discusion

Girl
19:00 / 2N4

Girl

Girl

Section: Horizons

Directed by: Lukas Dhont
Belgium, 2018, 105min

U – July 22
22:00 / 2N5

U – July 22

Utøya 22. juli

Section: Horizons

Directed by: Erik Poppe
Norway, 2018, 90min

YouTube

© 2018 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 All contacts

HistoryHistory GalleryGallery
Passes, tickets, reservationsPasses, tickets, reservations Festival DailyFestival Daily
HistoryHistory ContactsContacts
Archive of filmsArchive of films KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days July 1 - 4Industry Days July 1 - 4 ContactsContacts
Press accreditationPress accreditation ContactsContacts
HistoryHistory GalleryGallery
HistoryHistory Festival GuideFestival Guide