Historie 4. ročník

Mariánské Lázně / Karlovy Vary
23. července - 7. srpna 1949

Ceny

Velká cena
Stalingradská bitva I., II. / Stalingradskaja bitva
Režie: Vladimir Petrov
Sovětský svaz

Cena míru
Setkání na Labi / Vstreča na Elbe
Režie: Grigorij Alexandrov
Sovětský svaz

Cena práce
Píď země / Talpalatnyi föld
Režie: Frigyes Bán
Maďarsko

Cena za nejlepší filmovou režii
Louis Daquin
filmu Na úsvitu / Le point du jour
Francie

Cena za nejlepší filmovou fotografii
Gabriel Figueroa
ve filmu Maclovia
Režie: Emilio Fernández
Mexiko

Cena za nejlepší scénář
David Wolff, Leo Hurwitz, Paul Strand a Paul Robeson
ve filmu Rodná země / Native Land
Režie: Leo Hurwitz, Paul Strand
USA

Cena za filmovou hudbu
Vaughan Williams
ve filmu Boj o jižní točnu / Scott of the Antarctic
Režie: Charles Frend
Velká Británie

Cena za nejlepší herecký výkon
Alexandr Borisov
ve filmu Akademik Pavlov / Akaděmik Ivan Pavlov
Režie: Grigorij Rošal
Sovětský svaz

Cena za nejlepší dokumentární film
Píseň o sletu
Režie: Jiří Weiss
Československo

Cena za nejlepší krátký film podle scénáře
Mladá vesnice / Młoda wieś
Režie: Stanisław Urbanowicz
Polsko

Cena za nejlepší krátký film podle osnovy
Dlouhá cesta cigarety / Dlgjat put na cigareta
Režie: Bončo Karastojanov
Bulharsko

Cena za nejlepší naukový film
Příběh čapí rodiny / Istorija odnogo kolca
Režie: Boris Dolin
Sovětský svaz

Cena za nejlepší výchovný film
Jak roste chléb
Režie: Jan Calábek
Československo

Cena za filmovou reportáž
1. máj v Moskvě 1949 / 1. maja v Moskve 1949
Režie: Irina Setkina, Lidija Stěpanova
Sovětský svaz

Cena za kreslený film
Šedé pírko / Seraja šejka
Režie: Leonid Amalrik, Vladimir Polkovnikov
Sovětský svaz

Cena za barevný film
Život v květech / Mičurin
Režie: Alexandr Dovženko
Sovětský svaz

Cena za experimentální film
Růže a rezeda / La rose et la réséda
Režie: André Michel
Francie

Čestná uznání
Antoni Bohdziewicz
za režii filmu Za vámi půjdou jiní / Za wami pójdą inni…)
Polsko

Joachim Barckhausen, Alexander Stenbock-Fermor
za scénář filmu Šachta Jitřenka / Grube Morgenrot
Režie: Erich Freund, Wolfgang Schleif
NDR

Walter Huston
za roli ve filmu Poklad na Sierra Madre / The Treasure of the Sierra Madre
Režie: John Huston
USA

Karel Zeman
za režii loutkového filmu Pan Prokouk vynálezcem
Československo

Pan Habětín odchází
Režie: Václav Gajer
Československo

Čestná uznání krátkým filmům
Bitva pod zemí
Režie: Drahoslav Holub
Československo

Cement
Režie: Josef Pinkava
Československo

Pieseň strojov
Režie: Vojtech Andreánsky
Československo

Práce dánských rukou / Shaped by Danish Hands
Režie: Hagen Hasselbalch
Dánsko

Vojáček / Le petit soldat
Režie: Paul Grimault
Francie

Strom bohatství
Indie

Zrodil se stát
Izrael

Aby se všichni učili / That All May Learn
Režie: Carlos Jimenez
OSN/Mexiko

Vlak č. 602 / Tog 602 skal fram
Norsko

Petrolej / Petrolul
Režie: Jean Georgescu
Rumunsko

Kronika č. 75
Rumunsko

Národní porota

  • A. M. Brousil (předseda poroty), filmový diplomat a pedagog
  • Vojtech Andreánsky, dokumentarista
  • Václav Dobiáš, hudební skladatel
  • Jaroslav Dvořáček, filmový novinář
  • Pavel Haas, filmový novinář
  • Michal Chorváth, veřejný činitel, literární kritik a publicista
  • František Kout, kulturní referent Čs. státního filmu
  • Ladislav Křivánek, ředitel Čs. filmového ústavu
  • Rudolf Mrlian, divadelní vědec, pedagog a kulturní politik
  • Jaroslav Průcha, herec
  • Bohdan Rossa, pracovník komunistického aparátu a předseda filmové rady
  • Ján Rosner, filmový pracovník
YouTube

Festival na síti: Instagram Youtube Twitter Facebook

© 2017 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 Všechny kontakty

HistorieHistorie GalerieGalerie
HistorieHistorie KontaktyKontakty
Archív filmůArchív filmů KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days 2. - 5. červenceIndustry Days 2. - 5. července KontaktyKontakty
Akreditace PressAkreditace Press KontaktyKontakty
HistorieHistorie GalerieGalerie
HistorieHistorie Průvodce festivalemPrůvodce festivalem