Historie 9. ročník

12. - 29. července 1956

Ceny

Velká cena
Kdyby všichni chlapi světa / Si tous les gars du monde…
Režie: Christian-Jaque
Francie

Hlavní cena za úsilí o světový pokrok
Polední soumrak / Mahiru no ankoku
Režie: Tadaši Imai
Japonsko

Hlavní cena za úsilí o nového člověka
Rumjancevův případ / Dělo Rumjanceva
Režie: Iosif Chejfic
Sovětský svaz

Hlavní cena za přátelství mezi národy
Cesta po Indii / Bhárat Daršan
Režie: J. S. Bhounagary
Indie

Zvláštní ceny poroty
Propast / Szakadék
Režie: László Ranódy
Maďarsko

Malé světlo / Egy pikoló világos
Režie: Félix Máriássy
Maďarsko

Ceny mladých tvůrců
Nelson Pereira dos Santos
za režii filmu Rio 40 stupňů / Rio 40 graus
Brazílie

Cecil Holmes
za režii filmu Tři v jednom / Three in One
Austrálie

Cena in memoriam
Roland af Hällström
za režii filmu Jooseppi z fjordů / Ryysyrannan Jooseppi
Finsko

Cena za režii
Yves Allégret
ve filmu Nejlepší část / La meilleure part
Francie

Cena za ženský herecký výkon
Rufina Nifontova
ve filmu Děti volnosti / Volnica
Režie: Grigorij Rošal
Sovětský svaz

Cena za mužský herecký výkon
Günther Simon
ve filmu Ernst Thälmann, vůdce své třídy / Ernst Thälmann – Führer seiner Klasse
Režie: Kurt Maetzig
NDR

Cena za fotografii
Jan Kališ
ve filmu Vina Vladimíra Olmera
Režie: Václav Gajer
Československo

Alois Jiráček
ve filmech Naše pralesy
Režie: Alois Jiráček
a Včelí zákon
Režie: Miro Bernat
Československo

Cena za hudbu
Atahualpa Yupanqui
ve filmu Kamenné horizonty / Horizontes de piedra
Režie: Román Viñoly Barreto
Argentina

Zvláštní čestná uznání
Fidelio / Fidelio
Režie: Walter Felsenstein
Rakousko

Manželství dr. Danwitze / Die Ehe des Dr. med. Danwitz
Režie: Arthur Maria Rabenalt
SRN

Apostol Karamitev
za roli ve filmu Stalo se na ulici / Tova se sluči na ulicata
Režie: Janko Jankov
Bulharsko

Ceny za dokumentární film
Picasso / Picasso
Režie: Luciano Emmer
Itálie

Pod jedním nebem / Pod jednym niebem
Režie: Kurt Weber
Polsko

Bambus můj bratr / Bambus mój brat
Režie: Helena Lemańska, Władysław Forbert
Polsko

Kuej-linská krajina
Režie: Jü Cch‘-i
Čína

Cena za populárně vědecký film
Tajemství hmoty / Tajna veščestva
Režie: Pavel Klušancev
Sovětský svaz

Cena za filmovou reportáž
Cesta vede do Tibetu
Režie: Vladimír Sís
Československo

Cena
Anthony Simmons
za podnětné dokumentaristické dílo, jmenovitě filmu Šlechetný Korsičan / The Gentle Corsican
Velká Británie

Čestné uznání
Učitelka
Režie: Štefan Uher
Československo

Hlavní porota

  • A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
  • Guido Aristarco (Itálie), filmový kritik a teoretik
  • Ludvík Aškenazy (Československo), spisovatel a scenárista
  • Hugo Del Carril (Argentina), herec a režisér
  • Karl Gass (NDR), režisér, Studio populárně-vědeckého filmu
  • Drahoslav Holub (Československo), dokumentarista
  • Rostislav Jureněv (Sovětský svaz), filmový kritik a publicista
  • Roman Kalistý (Československo), dramaturg slovenského filmu
  • Elmar Klos (Československo), režisér a filmový funkcionář
  • Kuo Wej (Čína), režisér
  • Jiří Lehovec (Československo), režisér
  • Kálmán Nádasdy, (Maďarsko), režisér a pedagog
  • Bernard Orna (Velká Británie), filmový publicista
  • T. M. Ramačandrán (Indie), filmový novinář a kritik
  • Georges Sadoul (Francie), filmový historik a kritik
  • A. F. Šulc (Československo), dokumentarista a pedagog
  • Walter Talmon-Gros (SRN), filmový kritik
  • Jerzy Toeplitz (Polsko), filmový historik, kritik a pedagog
  • Hermína Týrlová (Československo), režisérka animovaných filmů
YouTube

Festival na síti: Instagram Youtube Twitter Facebook

© 2017 Film Servis Festival Karlovy Vary: festival@kviff.com +420 221 411 011 Všechny kontakty

HistorieHistorie GalerieGalerie
HistorieHistorie KontaktyKontakty
Archív filmůArchív filmů KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days 2. - 5. červenceIndustry Days 2. - 5. července KontaktyKontakty
Akreditace PressAkreditace Press KontaktyKontakty
HistorieHistorie GalerieGalerie
HistorieHistorie Průvodce festivalemPrůvodce festivalem