Historie 4. ročník
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
Mariánské Lázně / Karlovy Vary
23. července - 7. srpna 1949
Ceny
Velká cena
Stalingradská bitva I., II. / Stalingradskaja bitva
Režie: Vladimir Petrov
Sovětský svaz
Cena míru
Setkání na Labi / Vstreča na Elbe
Režie: Grigorij Alexandrov
Sovětský svaz
Cena práce
Píď země / Talpalatnyi föld
Režie: Frigyes Bán
Maďarsko
Cena za nejlepší filmovou režii
Louis Daquin
filmu Na úsvitu / Le point du jour
Francie
Cena za nejlepší filmovou fotografii
Gabriel Figueroa
ve filmu Maclovia
Režie: Emilio Fernández
Mexiko
Cena za nejlepší scénář
David Wolff, Leo Hurwitz, Paul Strand a Paul Robeson
ve filmu Rodná země / Native Land
Režie: Leo Hurwitz, Paul Strand
USA
Cena za filmovou hudbu
Vaughan Williams
ve filmu Boj o jižní točnu / Scott of the Antarctic
Režie: Charles Frend
Velká Británie
Cena za nejlepší herecký výkon
Alexandr Borisov
ve filmu Akademik Pavlov / Akaděmik Ivan Pavlov
Režie: Grigorij Rošal
Sovětský svaz
Cena za nejlepší dokumentární film
Píseň o sletu
Režie: Jiří Weiss
Československo
Cena za nejlepší krátký film podle scénáře
Mladá vesnice / Młoda wieś
Režie: Stanisław Urbanowicz
Polsko
Cena za nejlepší krátký film podle osnovy
Dlouhá cesta cigarety / Dlgjat put na cigareta
Režie: Bončo Karastojanov
Bulharsko
Cena za nejlepší naukový film
Příběh čapí rodiny / Istorija odnogo kolca
Režie: Boris Dolin
Sovětský svaz
Cena za nejlepší výchovný film
Jak roste chléb
Režie: Jan Calábek
Československo
Cena za filmovou reportáž
1. máj v Moskvě 1949 / 1. maja v Moskve 1949
Režie: Irina Setkina, Lidija Stěpanova
Sovětský svaz
Cena za kreslený film
Šedé pírko / Seraja šejka
Režie: Leonid Amalrik, Vladimir Polkovnikov
Sovětský svaz
Cena za barevný film
Život v květech / Mičurin
Režie: Alexandr Dovženko
Sovětský svaz
Cena za experimentální film
Růže a rezeda / La rose et la réséda
Režie: André Michel
Francie
Čestná uznání
Antoni Bohdziewicz
za režii filmu Za vámi půjdou jiní / Za wami pójdą inni…)
Polsko
Joachim Barckhausen, Alexander Stenbock-Fermor
za scénář filmu Šachta Jitřenka / Grube Morgenrot
Režie: Erich Freund, Wolfgang Schleif
NDR
Walter Huston
za roli ve filmu Poklad na Sierra Madre / The Treasure of the Sierra Madre
Režie: John Huston
USA
Karel Zeman
za režii loutkového filmu Pan Prokouk vynálezcem
Československo
Pan Habětín odchází
Režie: Václav Gajer
Československo
Čestná uznání krátkým filmům
Bitva pod zemí
Režie: Drahoslav Holub
Československo
Cement
Režie: Josef Pinkava
Československo
Pieseň strojov
Režie: Vojtech Andreánsky
Československo
Práce dánských rukou / Shaped by Danish Hands
Režie: Hagen Hasselbalch
Dánsko
Vojáček / Le petit soldat
Režie: Paul Grimault
Francie
Strom bohatství
Indie
Zrodil se stát
Izrael
Aby se všichni učili / That All May Learn
Režie: Carlos Jimenez
OSN/Mexiko
Vlak č. 602 / Tog 602 skal fram
Norsko
Petrolej / Petrolul
Režie: Jean Georgescu
Rumunsko
Kronika č. 75
Rumunsko
Národní porota
- A. M. Brousil (předseda poroty), filmový diplomat a pedagog
- Vojtech Andreánsky, dokumentarista
- Václav Dobiáš, hudební skladatel
- Jaroslav Dvořáček, filmový novinář
- Pavel Haas, filmový novinář
- Michal Chorváth, veřejný činitel, literární kritik a publicista
- František Kout, kulturní referent Čs. státního filmu
- Ladislav Křivánek, ředitel Čs. filmového ústavu
- Rudolf Mrlian, divadelní vědec, pedagog a kulturní politik
- Jaroslav Průcha, herec
- Bohdan Rossa, pracovník komunistického aparátu a předseda filmové rady
- Ján Rosner, filmový pracovník