Historie 5. ročník
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
15. - 30. července 1950
Ceny
Velká cena
Pád Berlína I, II / Paděnije Berlina I, II
Režie: Michail Čiaureli
Sovětský svaz
Cena míru
Spiknutí odsouzených / Zagovor obrečonnych
Režie: Michail Kalatozov
Sovětský svaz
Cena práce
Kubaňští kozáci / Kubanskije kazaki
Režie: Ivan Pyrjev
Sovětský svaz
Cena boje za svobodu
Dcery Číny / Čung kua nür er
Režie: Ling Ce-fu, Ce Čung
Čína
Cena boje za sociální pokrok
Zocelení
Režie: Martin Frič
Československo
Zvláštní čestné uznání
Rada bohů / Der Rat der Götter
Režie: Kurt Maetzig
NDR
Cena za nejlepší režii
Vsevolod Pudovkin
ve filmu Vládce vzduchu / Žukovskij
Sovětský svaz
Cena za nejlepší scénář
Péter Bacsó, Tamás Banovich, István Nagy, György Szinetár
ve filmu Její úspěch / Szabóné
Režie: Félix Máriássy
Maďarsko
Cena za nejlepší filmovou fotografii
Gabriel Figueroa
ve filmu Vesničanka / Pueblerina)
Režie: Emilio Fernández
Mexiko
Cena za nejlepší filmovou hudbu
Isaak Dunajevskij
ve filmu Kubaňští kozáci
Cena za nejlepší herecký výkon
Ši Liang-sing
ve filmu Chao / Čao
Režie: Ša Meng
Čína
Zvláštní čestné uznání
Edward Dmytryk
za režii filmu Dej nám tento den / Give Us This Day
Velká Británie
Cena za nejlepší dlouhý dokumentární film
Mládí světa / Junosť mira
Režie: Arša Ovaněsova, József Kis
Sovětský svaz/Maďarsko
Cena za nejlepší krátký film podle scénáře
Muž, jehož milujeme nejvíce / L‘homme que nous aimons le mieux
Režie: Victoria Mercanton
Francie
Cena za nejlepší naukový film
Koně / Die Pferde
Režie: Fritz Brunsch
NDR
Cena za nejlepší krátký film podle osnovy
Cosi se na jihu změnilo / Nel mezzogiorno qualcosa è cambiato
Režie: Carlo Lizzani
Itálie
Cena za nejlepší výchovný film
Pověst o lese / Lesnaja byl
Režie: Alexandr Zguridi
Sovětský svaz
Cena za nejlepší černobílou filmovou reportáž
Píseň družby
Režie: Čeng Čung-čen
KLDR
Cena za nejlepší barevnou filmovou reportáž
Sjezd německé demokratické mládeže / Filmwoche 22
NDR
Cena za nejlepší dlouhý loutkový film
Bajaja
Režie: Jiří Trnka
Československo
Cena za nejlepší krátký loutkový film
Král Lávra
Režie: Karel Zeman
Československo
Cena za nejleší barevný film dlouhý nebo krátký
Smělí lidé / Smelyje ljudi
Režie: Konstantin Judin
Sovětský svaz
Cena za nejlepší experimentální film
Dvě party / Dwie brygady
Režie: Wadim Berestowski, Janusz Nasfeter, Marek T. Nowakowski, Jerzy Popiołek, Maria Olejniczak,
Silik Sternfeld
Polsko
Cena za nejlepší kreslený film
Nebyla udělena
Cena za nejlepší film pro děti
Nebyla udělena
Čestná uznání
Kalin Orel / Kalin Orelat
Režie: Boris Borozanov
Bulharsko
Údolí hřmí / Răsună valea
Režie: Paul Călinescu
Rumunsko
Priehrada
Režie: Paľo Bielik
Československo
Podivné vítězství / Strange Victory
Režie: Leo Hurwitz
USA
10 hollywoodských / The Hollywood Ten
Režie: John Berry
USA
Imre Soós
za roli ve filmu Zbojník Matyi / Ludas Matyi
Režie: Kálmán Nádasdy, László Ranódy
Maďarsko
Čestná uznání za naukový film
Navrácený zrak
Režie: Jan Fuksa
Československo
Aby žily / Pour qu‘ils vivent
Belgie
Čestné uznání za výchovný film
Cihly
Režie: Josef Pinkava
Československo
Čestné uznání za nejlepší krátký film podle osnovy
Široká cesta / Szeroka droga
Režie: Konstanty Gordon
Polsko
Čestná uznání za reportáž
Bitva o život / La bataille de la vie
Režie: Louis Daquin
Francie
On je nesmrtelný / Toj ne umira
Bulharsko
Čestná uznání
Znovuzrození
Čína
Čínské dokumentární studio
za tyto dokumentární filmy z osvobozenecké války:
Přechod přes řeku Yangtse, Vítězná píseň, Osvobození severovýchodní Číny,
Rudá vlajka nad severozápadem Číny
Minuta / Un minut
Režie: Ion Bostan
Rumunsko
Sypký písek / Futóhomok aranyhomok
Režie: Vince Lakatos
Maďarsko
Čestné uznání za kreslený film
Kukačka a špaček / Kukuška i škvorec
Režie: Leonid Amalrik, Vladimir Polkovnikov
Sovětský svaz
Brigáda
Režie: Zdeněk Miler
Československo.
Čestné uznání za dětský film
Pejsek a kočička
Režie: Eduard Hofman
Československo
Národní porota
- A. M. Brousil (předseda poroty), filmový diplomat a pedagog
- Ján Beer, filmový kritik a dramaturg
- Václav Hošek, rolnický dopisovatel
- František Kout, kulturní referent Čs. státního filmu
- Katarina Križenová, dělnická dopisovatelka
- Ladislav Křivánek, ředitel technického výzkumu Čs. státního filmu
- Milan Lajčiak, básník, publicista a politický funkcionář
- Antonín Nedvěd, předseda Svazu čs. novinářů
- Jiří Pelikán, politik a člen předsednictva Filmové rady
- Jindřich Plachta, herec
- Jan Seidel, hudební skladatel
- Božena Wirthová, předsedkyně Filmové sekce Svazu čs. novinářů