Historie 6. ročník
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
17. - 29. července 1951
Ceny
Velká cena
Rytíř Zlaté hvězdy / Kavaler Zolotoj zvezdy
Režie: Julij Rajzman
Sovětský svaz
Cena míru
Ocelový voják / Kang tchie čang š‘
Režie: Čen Jin-a
Čína
Cena práce
...a hvězdy září / Doněckije šachťory
Režie: Leonid Lukov
Sovětský svaz
Ceny boje za svobodu
Mladí partyzáni / Čonho sokeso
Režie: Jun Jong-gju
KLDR
Poplach / Trevoga
Režie: Zachari Žandov
Bulharsko
Cena boje za sociální pokrok
Poddaný / Der Untertan
Režie: Wolfgang Staudte
NDR
Cena Československého výboru Obránců míru
Mír zvítězí ve světě / Pokój zdobędzie świat
Režie: Joris Ivens, Jerzy Bossak
Polsko
Zvláštní čestné uznání
Dívka s bílými vlasy /Pajmao-nü
Režie: Wang Pin, Šuej Chua
Čína
Není míru pod olivami /Non c‘è pace tragli ulivi
Režie: Giuseppe De Santis
Itálie
Kolonie pod zemí / Gyarmat a föld alatt
Režie: Károly Makk, Mihály Szemes
Maďarsko
Jiří Weiss
za režii filmu Vstanou noví bojovníci
Československo
Louis Daquin
za režii filmu První po bohu / Maître après Dieu
Francie
S‘Tung-šan
za režii filmu Noví hrdinové a hrdinky
Čína
Cena za nejlepší životopisný film
Posel úsvitu
Režie: Václav Krška
Československo
Cena za režii
Jean-Paul Le Chanois
ve filmu Bez udání adresy / Sans laisser d‘adresse
Francie
Cena za scénář
Victor Iliu
ve filmu V naší vesnici / În sat la noi
Režie: Jean Georgescu, Victor Iliu
Rumunsko
Cena za fotografii
Daniil Děmuckij
ve filmu Ve dnech míru / V mirnyje dni
Režie: Vladimir Braun
Sovětský svaz
Cena za hudbu
Ašot Saťan
ve filmu Sovětská Arménie / Sovetskaja Armenija
Režie: Arša Ovaněsova
Sovětský svaz
Cena za herecký výkon
František Smolík
ve filmu Vstanou noví bojovníci
Eduard von Winterstein
ve filmu Sonnenbruckové / Die Sonnenbrucks
Režie: Georg C. Klaren
NDR
Cena za dokumentární film
Cesta vzhůru / Der Weg nach oben
Režie: Andrew Thorndike
NDR
Cena za barevný dokumentární film
Kvetoucí Ukrajina / Cvetuščaja Ukraina
Režie: Michail Sluckij
Sovětský svaz
Cena za nejlepší krátký film
Ať žijí přístavní dělníci / Vivent les dockers
Režie: Robert Ménégoz
Francie
Cena za naukový film
Složení hmoty / Az anyag szerkezete
Režie: Ágoston Kollányi
Maďarsko
Cena za výchovný film
V továrně / W fabryce
Režie: Janusz Nasfeter
Polsko
Cena za instrukční film
Rýchlotočovanie ocele
Režie: Štefan Orth
Československo
Cena za filmovou reportáž
Veliká jednota národů Číny / China, Family of Nations
Režie: Wu Pen-li
Čína
Cena za filmovou kroniku
Korejská filmová kronika
KLDR
Cena za loutkový film
Nepovedený panáček
Režie: Hermína Týrlová
Československo
Cena za kreslený film
Pohádka o rybáři a rybce / Skazka o rybake i rybke
Režie: Michail Cechanovskij
Sovětský svaz
Cena za film pro děti
Když se rozzáří vánoční stromky / Kogda zažigajutsja jolky
Režie: Mstislav Paščenko
Sovětský svaz
Cena za barevný film
Chladné srdce / Das kalte Herz)
Režie: Paul Verhoeven
NDR
Čestná uznání
Město nepokořené / Miasto nieujarzmione
Režie: Jerzy Zarzycki
Polsko
Vyděděnci / Chinnamul
Režie: Nimaj Ghoš
Indie
Spravedlivá válka
KLDR
Moskevští hosté / Gäste aus Moskau
Režie: Gerhard Klein
NDR
Lenin v Praze
Režie: Drahoslav Holub
Československo
Buď opatrný
Režie: Jean Boulanger
Belgie
Cesta naděje / Il camino della speranza
Režie: Pietro Germi
Itálie
Ludwik Starski
za scénář filmu První start / Pierwszy start
Režie: Leonard Buczkowski
Polsko
George Vraca
za roli ve filmu Život zvítězí / Viata învinge
Režie: Dinu Negreanu
Rumunsko
Artúr Somlay
za roli ve filmu Podivné manželství / Különös házasság
Režie: Márton Keleti
Maďarsko
Eugen Suchoň
za hudbu k filmu Boj sa skončí zajtra
Režie: Miroslav Cikán
Československo
Mezinárodní porota
- A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
- Umberto Barbaro (Itálie), filmový kritik
- Alexandr Borisov (Sovětský svaz), herec, režisér a scenárista
- Čan Šuj-hua (Čína), režisér
- Pavel Dubovský (Československo), filmový funkcionář
- Mikuláš Huba (Československo), herec
- Emanuel Kaněra (Československo), dokumentarista
- Jan Kapr (Československo), hudební skladatel
- Jiří Marek (Československo), spisovatel
- Alexej Lebeděv (Sovětský svaz), režisér a kameraman
- Jiří Pelikán (Československo), politik a člen předsednictva Filmové rady
- Georges Sadoul (Francie), filmový historik a kritik
- Sepp Schwab (NDR), ředitel studia DEFA
- Nikolaj Semjonov (Sovětský svaz), filmový funkcionář
- Miklós Szántó (Maďarsko), sociolog a novinář
- Ši Tung-san (Čína), filmový funkcionář
- Jerzy Toeplitz (Polsko), filmový historik