Historie 12. ročník
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
9. - 24. července 1960
Ceny
Velká cena
Serjožka / Serjoža
Režie: Georgij Danělija, Igor Talankin
Sovětský svaz
Hlavní ceny
Růže pro státního návladního / Rosen für Staatsanwalt
Režie: Wolfgang Staudte
SRN
Hořící řeka / Valurile Dunarii
Režie: Liviu Ciulei
Rumunsko
Živí hrdinové / Živyje geroi
Režie: Marionas Gedris, Balis Bratkauskas, Arunas Žebrjunas, Vitautas Žalakjavičus
Sovětský svaz
Zvláštní ceny poroty
Roberto Rossellini
za režii filmu Byla noc v Římě / Era notte a Roma
Itálie
Giovanna Ralli
za roli ve filmu Byla noc v Římě
Cena za životopisný film
Skladatel Nie Er / Nie Er
Režie: Cheng Chun-li
Čína
Ceny za pozoruhodné individuální umělecké výkony
Zbyněk Brynych
za režii filmu Smyk
Československo
Jan Kališ
za fotografii filmu Smyk
Cena za fotografii
Cecilio Paniagua
ve filmu Muž z ostrova / El hombre de la isla
Režie: Vicente Escrivá
Španělsko
Cena za ženský herecký výkon
Mari Törőcsik
ve filmu Větroplach / Kölyök
Režie: Mihály Szemes
Maďarsko
Ceny za mužský herecký výkon
Laurence Olivier
ve filmu Komik / The Entertainer
Režie: Tony Richardson
Velká Británie
Erwin Geschonneck
ve filmu Lidé s křídly / Leute mit Flügeln
Režie: Konrad Wolf
NDR
Cena za scénář
Nebyla udělena
Cena za hudbu
Nebyla udělena
Zvláštní čestná uznání
Kdybych měl koně / Moritoj č bolósoj
Režie: Ravža Doržpalam
Mongolsko
Němé tváře / Híra – Mótí
Režie: Krišnan Čópra
Indie
Zvláštní cena Československých obránců míru
Byla noc v Římě
Cena FIPRESCI
Živí hrdinové
Zvláštní uznání FIPRESCI
povídka Slavík
z filmu Živí hrdinové
Režie: Balis Bratkauskas
Čestné uznání za hraný film
Nebylo uděleno
Cena za dokumentární film
Chléb a síra / Pane e zolfo
Režie: Gillo Pontecorvo
Itálie
Cena za populárně vědecký film
Před startem do vesmíru
Režie: Kurt Goldberger
Československo
Zvláštní čestné uznání za dokumentární tvorbu
Nebylo uděleno
Čestná uznání za dokumentární tvorbu
Zrození revoluční armády / Porque nacio el ejercito rebelde
Režie: José Massip
Kuba
Kdo chce mezi vojáky / Wer will unter die Soldaten
Režie: Walter Koppel
SRN
Čestné adresy
Julio Bracho
za režii filmu Stín diktátora / Sombra del caudillo
Mexiko
Paul Czinner
za režii filmu Královský balet / The Royal Ballet
Velká Británie
Hlavní ceny soutěže kreslených a loutkových filmů – ex aequo
Homo sapiens / Homo sapiens
Ion Popescu-Gopo
Rumunsko
Pozor…
Režie: Jiří Brdečka
Československo
Cena za kreslený film
Tužka a guma / Ceruza és radír
Režie: Gyula Macskássy
Maďarsko
Cena za kreslený film pro děti
Murzilka na sputniku / Murzilka na sputnike
Režie: Viktor Nikitin
Sovětský svaz
Zvláštní čestná uznání
Harmonika / Piccolo
Režie: Dušan Vukotić
Jugoslávie
Letecká pošta / Luftpost
Režie: Klaus Georgi
NDR
Půlnoční příhoda
Režie: Břetislav Pojar
Československo
Čestné uznání
O červené ředkvičce
Režie: Tang Cheng
Čína
Hlavní porota
- A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
- Lev Atamanov (Sovětský svaz), režisér animovaných filmů
- Giulio Cesare Castello (Itálie), filmový kritik a teoretik
- Aleksander Ford (Polsko), režisér
- Eduard Hofman (Československo), režisér animovaných filmů
- Hilmar Hoffmann (SRN), pracovník v oboru krátkého filmu
- Bengt Idestam-Almquist (Švédsko), filmový kritik a historik
- Victor Iliu (Rumunsko), režisér
- Rádž Kapúr (Indie), herec a režisér
- Norman McLaren (Kanada), režisér animovaných filmů
- Ling Šan (Čína), scenárista
- Ivor Montagu (Velká Británie), filmový kritik
- Rudolf Mrlian (Československo), divadelní vědec a pedagog
- Philipe de Murat (Argentina), filmový kritik a spisovatel
- Georges Sadoul (Francie), filmový historik a kritik
- László Ranódy (Maďarsko), režisér
- Hans Rodenberg (NDR), filmový teoretik a pedagog
- Stanislav Rostockij (Sovětský svaz), režisér
- František Vrba (Československo), filmový kritik
- Kijohiko Ušihara (Japonsko), režisér a pedagog